Májusra országos sztrájk készülődik

Cseke Hajnalka
2016-04-07 14:47
PEDAGÓGUS TILTAKOZÁSOK. Nevet változtat az állami intézményfenntartó, ősztől várhatóan 60 kicsi KLIK irányítja az iskolákat.
Már megvan a következő demonstráció időpontja, április 15.-e, egy szép pénteki nap, amelyen újra polgári engedetlenségre hívja az intézményeket és a szimpatizánsokat a Tanítanék Mozgalom és a Civil Közoktatási Platform. Megint szabtak feltételt a kormánynak, azt, hogy április 12-én tárgyaljon velük, amelyet a kabinet vélhetően megint nem teljesít. Egyszerűen azért, mert elbeszél egymás mellett a Tanítanék mozgalom, a Civil Közoktatási Platform és az EMMI.

UTÁLJÁK
Mindegyik a maga fórumát tartja autentikusnak: az Oktatási Államtitkárság a Köznevelési Kerekasztalt, míg a változásokat követelő pedagógusok a Civil Platformot. Kicsit vicces a helyzet, ugyanis Palkovics László államtitkár elárulta egy háttérbeszélgetésen, hogy a tárca nem kapott semmilyen meghívót, viszont ha ilyen érkezik, megfontolják. A meghívó persze még kimehet ezután, ám továbbra is fényévnyi távolságra vannak egymástól az álláspontok. A civil mozgalom nem enged a 12 pontjából, s a kormány sem a saját elveiből.

Balog Zoltán, emberi erőforrás miniszter hangsúlyozta, hogy nem térnek vissza a 2010 előtti szisztémához, az önkormányzatok nem kaphatják vissza iskoláikat. Az érv: a településeket azért kellett konszolidálnia az államnak, mert 1200 milliárd forint adósságot halmoztak fel, jórészt azért, mert nem tudták finanszírozni oktatási és egészségügyi feladataikat. Nem szeretné az állam, ha ugyanez a helyzet állna elő, ezért van szükség állami intézményfenntartókra. Pedagógus forrásaink arról tájékoztatták a Figyelőt, hogy a KLIK eltüntetésével nem szerelik le a tanárokat.

„Többen utálják a jelenlegi irányítási struktúrát, mint ahányan vállalták március 31-én az egy órás munkabeszüntetést. Azoknak sem tetszik, akik némák, s nem lázadnak ellene" - jelentette ki a Figyelőnek egy budapesti pedagógus. A demonstráción becslések szerint 15 ezren vettek részt szimpatizánsokkal együtt, holott az országban mintegy 150 ezer pedagógus dolgozik. Ezer sebből vérzik a magyar közoktatási rendszer, a KLIK decentralizálása valóban könnyebbé teheti az intézmények életét, de ez csak kis szeletét orvosolja a bajoknak - hallottuk.


További részletek a Figyelő 2016/14. számában.