Előretolt helyőrség

Inotai Edit
2016-04-09 09:00
AUSZTRIA ÉS A MENEKÜLTEK. Katonák a Brenner-hágón, kerítés az osztrák-szlovén határszakaszon, gyorsított menekültügyi eljárás visszatoloncolással - ezekkel az intézkedésekkel védi magát Ausztria a menekülthullámtól. Bécs, tavaly ősszel még teljes mellszélességgel kiállt Angela Merkel mögött, mára mintha átsorolt volna Orbán Viktor táborába.
Meg vagyok döbbenve - mondta a Figyelőnek Anny Knapp, az osztrák Asylkoordination nevű menekültügyi szervezet vezetője, amikor az osztrák politika fordulatairól kérdeztük.

Az még hagyján, hogy a kisebbik koalíciós partner, a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) egyre inkább rendpárti vonásokat mutat, de a kancellár mögött álló szociáldemokraták (SPÖ) is fokozatosan jobbra tolódnak. Mi sem jobb példa erre, mint hogy Burgenlandban tavaly a szocdemek már az idegenellenes Szabadságpárttal (FPÖ) is összeálltak, pedig egy ilyen koalíció korábban elképzelhetetlen lett volna.

AZ EURÓPA ERŐD
Ausztriában április 24-én elnökválasztást tartanak, de Knapp szerint nem ez befolyásolja a trendváltást. A kampány döcögősen indult, és a legnépszerűbb jelölt jelenleg Alexander van der Bellen, a függetlenként induló zöld politikus.

A kormánypártok emberei az ötödik illetve a hatodik helyen szerénykednek a közvélemény kutatások szerint - igaz, a Szabadságpárt viszont a második, befutó helyen van. Valójában persze az osztrák menekültügyi fordulat nem annyira meglepő. A konzervatív belügyminiszter, Johanna Mikl-Leitner már ősszel arról beszélt, hogy Európának egyfajta "erőddé" kell válnia, hogy meg tudja magát védeni.

Mikl-Leitnerhez csatlakozott a párt ifjú reménységének számító, még mindig csak 29 éves Sebastian Kurz külügyminiszter is. Az ÖVP - és az európai válságkezelés kudarca - fokozatosan legyűrte a gyengekezű politikusnak tartott Werner Faymann kancellárt, aki immár teljes meggyőződéssel mondja annak az ellenkezőjét, amit tavaly ősszel vallott.


További részletek a Figyelő 2016/14. számában.