A lakásépítéssel foglalkozó cégek számára a nagy változást az új lakások áfakulcsának 5 százalékra csökkenése jelenti, ami azonban nem csak nagy üzleti lehetőség, hanem adóprobléma is. Réczei Géza szerint adózási okai is lehetnek annak, ha a beruházó cég nem érvényesíti az áfacsökkentést a lakásáraiban.
A beruházók az árut és szolgáltatást 27 százalékos áfával veszik, viszont az idén értékesített lakások, házak esetén már 5 százalékos áfával állítják ki a számlát. Ez pusztán adózási szempontból jelentős árcsökkenéshez kellene, hogy vezessen, a piacon általában mégsem ez történik.
Ennek Réczei Géza szerint az is az oka, hogy az érintett cégek óvatosak az áfa-visszaigényléssel, tartanak attól, hogy a NAV a nagy összegű visszaigényléseket ellenőrizni fogja, és ebben az esetben megvizsgálja az alvállalkozói teljesítéseket, illetve az alvállalkozó cégeket is. Márpedig a jelenlegi adóhatósági gyakorlat szerint a fővállalkozó a beruházással kapcsolatos adózási probléma esetén felelősséggel tartozik az alvállalkozójáért. A beruházó cégek viszont nem tudnak biztosra menni az alvállalkozók kiválasztásánál, nincsenek meg azok az ellenőrzési eszközeik, amelyekkel kiszűrhetnék az adózási szempontból problémás vagy később gondot okozó vállalkozásokat. Így most az árcsökkentést lehetővé tevő áfa-visszaigénylés helyett óvatosságból inkább ráterhelik az árra az áfakülönbséget, amelyet a felpörgő piac el is visel.
Csökkentené a cégek kockázatát, ha a NAV iránymutatást adna a nem megbízható üzleti partnerek kiszűrésére vagy egy adatbázisból tudnák ellenőrizni az alvállalkozóik adózási megbízhatóságát. A megbízható adózó - kockázatos adózó kategória idei bevezetése jó irány, de továbbra sem csökkentik az üzleti partner jogellenes magatartásáért való felelősséget - állítja Réczei Géza. A Winkler, Barna és Társai Ügyvédi Iroda adószakértő ügyvédje arra hívja fel a figyelmet, hogy az új törvényi szabályozás szerint a vállalkozások első minősítését a 2016. első negyedévi adatok alapján a NAV automatikusan elvégzi április végéig.