Milyen hatása van a sok külföldinek Kubában?

Molnár Brigitta
2016-04-11 17:41
Egyre több amerikai turista utazik pihenni Kubába. A sok látogató miatt nemcsak új szállodákra és éttermekre van szükség, hanem több sörre is - írja a Guardian.
Egyre kevesebb a sör a kubai bárokban, a kávézókban és a benzinkutakon. Ha a helyzet nem változik, hamarosan kifogynak a szigeten élők a két kedvenc sörükből: a Cristalból és a Bucaneroból. A hirtelen kialakult hiány oka az, hogy egyre több amerikai turista látogat el Kubába, illetve már kisebb magánkézben lévő bárok is nyílhatnak.

A Bucanero elnevezésű sörfőzdének új egységet kell létrehoznia, hogy ki tudja elégíteni a hatalmas keresletet, mondta a vállalat egyik vezetője, Mayle Gonzalez. A kapacitások bővítése mellett azt is tervezik, hogy Dominikából importálnak sört. A vállalat a kubai kormány és a belga Anheuser Busch InBev közös szervezete, és ők gyártják Cristal nevű sört is, amely a legnépszerűbb az országban.

Miután februárban Obama bejelentette, hogy enyhítenek a Kubába utazási feltételeken, egyre több amerikai látogat el a szigetországba. Ez a trend várhatóan a jövőben is folytatódni fog. Például májusban ismét elindul egy turistahajó Miamiból Kubába - az 1959-es forradalom miatt bevezetett embargó alatt nem indultak ilyen utak Kubába. Bár az embargó még megmaradt, a kubai lakosok többsége örül a látogatóknak. Az enyhülési folyamatot elősegítette az is, hogy 88 év után újra amerikai elnök látogatott az országba (Obama márciusban).

Kubában tavaly 3,5 millió látogató utazott, amely rekord a korábbi időszakhoz viszonyítva. Ez 2014-hez képest 17 százalékos növekedést jelent. Az amerikai látogatók száma 161 ezerre növekedett, s egyre több kubai-amerikai utazik az országba. Nemcsak a sör fogy rohamosan Kubában, hanem egyre nagyobb az igény a hotelszobákra, a kibérelhető autókra is.

A kis éttermek - amelyek a turistákat és a helyieket is kiszolgálják - forgalma látványosan megnövekedett az utóbbi időszakban. Ennek az az oka, hogy a Raul Castro öt éve megváltoztatta a kisebb gazdasági tevékenységekre vonatkozó szabályokat, s lecsökkentette a kommunista állam befolyását.

„A magán bárok akárhonnan beszerezhetik a sört, azonban én csak azt adhatom el, amit a kormány ad nekem" - nyilatkozta az egyik állami bár vezetője. Míg náluk elfogyott a sör, addig a közelükben lévő magánkézben lévő bárban tele van a hűtő hideg sörrel.