Ebbe az egészségügybe bele lehet bukni - interjú Dénes Tamással

Lippai Roland
2016-04-14 15:00
EGÉSZSÉGÜGY. Nem vetíthetjük ki a saját frusztrációnkat a betegekre - állítja a Figyelőnek a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének (RESZASZ) elnöke. Dénes Tamás szerint meg kell szüntetni a középkori viszonyokat az egészségügyben.
Kiheverte már, hogy nem lett a Magyar Orvosi Kamara elnöke?
- Ezt a kérdést a választás végén lezártam. Én voltam az első, aki gratulált az elnökségnek, szóban és írásban is.

Lassan Dunát lehet rekeszteni a különböző szervezetekkel. Miben más a ReSzaSz?
- Alapvetően szakszervezet vagyunk. A Magyar Rezidens Szövetséget is bővíthettük volna, hogy a szakorvosok is tagjai legyenek, de az egészségügy jelenleg ott tart, hogy erős szakszervezeti munkára van szükség. Sok szervezet tevékenykedik, de mindenki más csoportokat tud megszólítani. A szakszervezeti mellett szakmai érdekvédelemmel is szeretnénk foglalkozni: országos szakmai, finanszírozási irányelvek kidolgozásával, egyéb szakmai anyagok előkészítésével. Normává akarjuk emelni azt a szemléletet, amely szerint a betegeknek joguk van megismerni az ellátásukkal kapcsolatos adatokat, hogy az egész folyamatban egyenrangú partnerekként vegyenek részt. Fontos, hogy a beteg megértse, mi történik vele, hogy ne vakon repüljön a rendszerben s a szerencsefaktor döntsön, hogy jó helyen, megfelelően kezelik. Meg kell szüntetni a középkort az egészségügyben.

Jó, hogy ezt mondja. A kórházi fertőzések híre nem a modern egészségügy látszatát kelti. Miként lehetséges, hogy ilyen állapotok uralkodnak 2016-ban Magyarországon és miért nincsenek pontos információk?
- Vannak információk, a vita arról megy, hogy milyen formában hozzuk a lakosság tudomására ezeket az adatokat, illetve, hogy van-e elég forrás és akarat a fertőzések visszaszorítására. Szerintünk az első lépés az lehet, hogy a beteg megismerhesse az adott intézményre vonatkozó, az országos átlaghoz viszonyított fertőzési adatokat.

A szemléletváltás régi lemez. Miért nem változik az ágazati hozzáállás?
- Ameddig szemet hunyunk a korrupt működés felett, amit a hálapénzrendszer jelképez, addig érdemi változás nem lesz.

Nem túlzás mindent a hálapénzre fogni?
- Nem. Ameddig a politika, a szakma és a társadalom elfogadja, hogy borítékba csúsztatott pénzzel lehet működtetni a rendszert, addig nem lesz élhető, fenntartható egészségügyünk. A szükséges szemléletváltás egyik, ha nem legfontosabb eleme az, hogy egy konszenzuson alapuló keretrendszert dolgozunk ki a hálapénzrendszer megszüntetésére. Ennek a keretnek az alapja a tisztességes, a magyar viszonyokhoz méltó bérezés az ágazatban.


További részletek, a Figyelő 2016/15. számában.