Ez nem jött össze a gigabankoknak, visszadobták a válságkezelési terveiket

Csepi Lajos
2016-04-14 14:58
A hatóságok visszadobták öt nagy amerikai bank válságkezelő programját. Megítélésük szerint a programok nem alkalmasak arra, hogy válság esetén problémamentesen lezárhassák működésüket.
Azoknak a bankoknak, amelyek „túl nagyok ahhoz, hogy hagyhassák őket csődbe menni”, egy „túlélési programot” kell készíteniük, amely lehetővé teszi, hogy közpénz igénybevétele nélkül zárhassák le működésüket.

A Bank of America, a Bank of New York Mellon, a JP Morgan Chase, a State Street és a Wells Fargo október 1.-ig, kell, hogy benyújtsa az elvárásoknak megfelelően módosított tervét.

A JP Morgan képviselői szerint ez egy "csalódást keltő döntés".

"Az a legfontosabb, hogy megértsük, pontosan mit is szeretnének a hatóságok. Mindent megteszünk, hogy teljes mértékben megfeleljünk az elvárásaiknak” mondta a JP Morgan pénzügyi vezetője, Marianne Lake.

A Szövetségi Betét-biztosítási Szövetség (FDIC) és az amerikai központi bank, a Federal Reserve igazgatóságai közösen döntöttek úgy, hogy a banki terveket nem fogadják el. Leszögezték: ha az újabb tervek sem lesznek megfelelőek, a bankoknak ”szigorúbb” követelményeknek kell majd eleget tenniük.

A FDIC annyit közölt, hogy a Goldman Sachs terve "nem volt hiteles", a Federal Reserve pedig ugyanerre a következtetésre jutott a Morgan Stanley programjával kapcsolatban.




Janet Yellen, a FED elnöke (MTI fotó)

Bírálják a hatóságokat

Az érintettek azért bírálják a hatóságokat, mert nem adtak elegendő információt a tervek elbírálásának szempontjairól.

A két-párti részvétellel működő Kormány Felügyeleti Bizottság (GAO) kedden megállapította, hogy a pénzügyi hatóságok nem szolgáltattak elegendő információt arról, hogyan fogják értékelni a terveket. „Bővebb tájékoztatás hiányában a bankok nem tudják megfelelően összegezni és kijavítani programjaikat” olvasható a GAO jelentésében.

A GAO azt ajánlotta, hogy „a FDIC és a Federal Reserve hozza nyilvánosságra azokat az elveket, amelyek alapján a banki programok értékelése megtörténik.”