Migrációs-válság: Olaszország átfogó javaslattal állt elő

válassz
2016-04-17 09:40
Közös európai rendszer a migránsok kitoloncolására, valamint az Európai Unió és a kiinduló, illetve tranzitországok közötti együttműködés szerepel az olasz kormány által kidolgozott javaslatcsomagban
Az Ansa olasz hírügynökség úgy értesült, hogy a Migration Compact angol nevű javaslatcsomagot nem hivatalos dokumentumként (non paper) az európai unió külügy- és védelmi minisztereinek hétfői találkozóján mutatják be. Az Ansa közölte Matteo Renzinek a dokumentumhoz fűzött levelét is.
A levél - amelynek címzettje Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke - megoldást sürget a "kritikus fázisba" érkezett migrációs helyzet megoldására, amely a schengeni mozgásszabadságot is veszélyezteti. Hangsúlyozza, hogy a helyzet "nem tartható fenn tovább" a harmadik országokkal - vagyis a migránsok kiindulási és az általuk érintett tranzitországokkal - folytatott, "célzott és megerősített kooperáció nélkül".

Az olasz kormány javaslatcsomagja az EU és Törökország között márciusban született migrációs megállapodást tekinti az első és "tökéletesíthető" próbálkozásnak az unión kívüli országokkal folytatott együttműködésben, kijelentve, hogy ebből kiindulva "megállapodási modellt" kell kidolgozni más országokkal, köztük az afrikai államokkal is.
Az olasz elképzelés szerint az EU pénzügyi és operatív támogatást nyújt, ezért cserébe pedig az ebben részesülő partnerországok világos kötelezettségeket vállalnak a határaik ellenőrzése, a migrációs áradat megfékezése és csökkentése, a visszatoloncolt személyek visszafogadása, az emberkereskedelem elleni küzdelem terén. Elemzők szerint Róma harmadik országként elsősorban Líbiára gondol, ahonnan az olasz partokra érkező bevándorlók kilencven százaléka indul el.

Matteo Renzi európai szintű finanszírozást és kezelést szorgalmaz egy "rendkívüli visszatoloncolási terv" érdekében az EU területéről, és ezzel egy időben "jogi, logisztikai, pénzügyi és infrastrukturális támogatást a partnerországokban a migráció kezelésére, tüzetes ellenőrzéssel a menekültek és a gazdasági bevándorlók között".
Olasz sajtóértesülések szerint a római kormány a jelentős költségekkel járó tervezetet a migráció kezelésére szánt európai források újraosztásával vagy Eurobond európai kötvényekkel finanszírozná.
MTI