Varga-interjú: próbálunk lazítani

Baka F. Zoltán
2016-04-21 09:00
Az Európai Bizottsággal folyó vitáink miatt nem fog maradéktalanul teljesülni az a kormányzati cél, hogy 2018-ig minden uniós forrást lehívjon Magyarország - mondta a nemzetgazdasági miniszter lapunknak. Varga Mihály tárcája szoros monitorozást vezet be, és ha kell, készek visszaállítani a régi kifizetési rendet. A miniszter szerint is magas a 27 százalékos áfa, de általános adócsökkentésre most nincs mód. Új formája lesz az állam-háztartásnak, hogy nyomon lehessen követni, mi tartozik a működési, mi a fejlesztési kiadások közé.

- Megfogadta a miniszterelnök úr tanácsát, és kinyitott egy üveg bort, miután visszafizettük az IMF-kölcsönt?

- Így tettem.

- Milyen bor volt?

- Bár sok jó bor van az országban, Szekszárd-hívő vagyok, úgyhogy egy üveg szekszárdival zártam le a történetet.


- Csúnyán belesétált a csapdánkba, az IMF-kölcsönt már 2013-ban visszafizettük, most az Európai Bizottságnak törlesztettünk...

- Ha valakit megkérdeznek az utcán, tízből kilencen egységesen kezelik a trojka - a valutaalap, a Világbank és az Európai Bizottság - által 2008-ban nyújtott kölcsönt, hiszen az egész szerződés egy aláírással lett elindítva. Ráadásul a valutaalap diktálta a feltételeket, amely alapján a hitelkonstrukció összeállt. Úgyhogy nyugodtan hivatkozhatunk az IMF-re.

- És annak örül, hogy ezentúl akár már vasárnap is megvásárolhatná azt az üveg bort?

- Amikor az egész ügy elindult, azon a véleményen voltam, hogy Magyarországon is van igény a vasárnapi bevásárlásra. Gazdasági szempontból is úgy ítéltem meg, hogy a korlátozás inkább visz, mint hoz. A kormány és a frakció többsége máshogy látta, ezért lett ebből elfogadott törvény. Meggyőztek, de van ilyen a családon belül is: ha elmegyünk a feleségemmel vásárolni, és ő megvesz egy szerintem ronda bútort, akkor az ő álláspontja győzött, azzal kell együtt élni. Érdekes módon a számok nem engem igazoltak, ezt őszintén el kell ismernem: egy év alatt 5,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelem, 3300-zal többen dolgoznak a szektorban, és körülbelül 6000 üres hely van. A korábbi gazdasági félelmek nem igazolódtak be. Másfelől viszont a méréseink azt mutatták, hogy bár a társadalom tudomásul vette ezt a helyzetet, az attitűd nem változott meg. Végül is jó döntést hozott a kormány.

- De úgy látszik, hogy az NGM tanulmánya több minisztertársát meggyőzte a korábbi döntés helyességéről. Milyen vita volt a kabinetben?

- Konstruktív, alapos és mélyreható.

- Rogán Antal annyit utólag elárult, hogy ő és ön két hete kapták a felkérést a tanulmány elkészítésére, Lázár János pedig még annak elkészülte előtt arról beszélt a nyilvánosság előtt, hogy nem változott a kormány álláspontja. Miről szól a mandátumuk? Arról, hogy készítsenek egy független hatástanulmányt, vagy támasszák alá számokkal a visszavonási döntést?

- A felkérés arról szólt, hogy szaktárcaként készítsünk rövid elemzést, milyen hatásai voltak a vasárnapi boltbezárásnak. E mellé készült egy rövid szóbeli kiegészítés is. A kettő alapján folytatta le a kabinet a vitát, mindenki elmondta a maga hol sarkosabb, hol kevésbé sarkos álláspontját, s ezek alapján született a döntés. Normális tárgyalási folyamat volt. Ha minden korábbi döntésben ilyen alaposan tudunk visszacsatolni, értékelni, akkor van mód értelmes korrekcióra.