Felmérés: az ellenzék megőrizte szavazóit

válassz
2016-04-23 15:22
A Publicus Intézet a Vasárnapi Hírek megbízásából, április 8 és 12 között, 1000 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta a pártok támogatottságát.
A Fidesz támogatóinak csökkenése márciusra megtorpant, és a támogatók aránya harmadik hónapja 23 százalék. Ezzel a párt továbbra is egyértelműen vezet, 1.8 millióan szavaznának rá, ám az elmúlt hónapokban nem tudott visszaszerezni a korábban elvesztett szavazókból. A Fidesz szavazók aktivitása az elmúlt hónapban viszont érdemben csökkent.

Az MSZP meg tudta tartani a múlt hónapban szerzett szavazóit, és támogatottsága továbbra is 12 százalék. A pártnak ezzel majd' 1 millió szavazója van, és továbbra is - hibahatáron belül -, de a Jobbik előtt található. Továbbra is az MSZP szavazói a legaktívabbak, ám aktivitásuk az elmúlt hónapban némileg csökkent.

A Jobbik támogatóinak száma nem változott az elmúlt hónapban, így már negyedik hónapja 11 százalék. A pártnak így kb. 900.000 támogatója van, ami az eddigi mélypontján stabilizálódik. A Jobbik szavazói továbbra is a legkevésbé aktívak, bár az elmúlt hónapban növekedett az aktivitásuk. Ezzel a biztos szavazók körében kiegyenlítettebb lett a verseny az MSZP-vel.

A többi párt megítélése érdemben nem változott. Az LMP egy százalékpontot csökkenve 3 százalékon áll ebben a hónapban. A DK megtartotta szavazóinak számát, és továbbra is 4 százalékon áll. Az Együtt támogatóinak az aránya sem változott, a párt ismét 1 százalékon van. A PM, és a MLP ebben a hónapban nem érte el az egy százalékot.

Ez elmúlt hónapokban a Jobbikon kívüli ellenzék érdemi támogatottság-növekedést tudott elkönyvelni, és a baloldal pártjai összesen 250.000 - 300.000 szavazót szereztek. Az ellenzéki oldal töredezettsége okán ez szétosztódott a különböző pártok között, ám úgy tűnik, hogy ezeket, a bizonytalanok táborából érkező szavazókat egyelőre sikerül is megtartani. A népszavazás beindítása, és a vasárnapi zárvatartás eltörlésével járó politikai siker okozta növekedés láthatólag már a múlt hónapban megjelent az egyes pártoknál, és erre a hónapra ez nem okozott növekedést, viszont a táborokat stabilizálta. Így a múlt hónapi csökkenés után, a bizonytalanok száma sem változott, továbbra is 44 százalék. Ezzel a választások utáni trend megtörni látszik, és az ellenzék érdemben képesnek tűnik szavazókat felszívni a bizonytalanok köréből. Ennek tartóssága azonban még mindig kérdéses.

MTI