Garancsi és a katariak

A Kopaszi-gát projekt

Brückner Gergely
2016-04-28 06:38
frissítve: 2016-04-26 20:14

A luxusiparba, a nyugat-európai topszállodákba és a legjobb fociklubokba invesztáló katari uralkodócsalád beszáll a Kopaszi-gát projektbe – értesült a Figyelő. A kormányzat kiemelt beruházásnak minősítheti a projektet. A kulcsszereplő Katar korábbi miniszterelnöke, aki egyben az ország leggazdagabb embere. A befektetők, a katariak mellett Garancsi István Sinus Investment nevű cége 20 millió eurót meghaladó mértékű tőkével és több tízmilliós kölcsönnel is segíti a tervezett, összesen 500 ezer négyzetméternyi ingatlanfejlesztés finanszírozását. Több befektető (a Market Építő, annak vezetője, Scheer Sándor és Kóbor Miklós tranzakciós szakember) kiszáll, vagy legalábbis érdemben csökkenti részesedését.

Sheikh Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani (az angolszász sajtó rövidítését átvéve HBJ) volt katari miniszterelnök igen befolyásos ember. Az uralkodóházhoz tartozik, az emír rokona és Katar leggazdagabb embere. A Forbes legutóbbi listája ugyan „csak” 2 milliárd dollárra becsüli vagyonát, de a közel-keleti és az angol sajtó 8-10 milliárddal kalkulál. Egyedül az Al Mirqab elnevezésű, német gyártású luxusjachtja 250-300 millió dollárt érhet. HBJ még az előző uralkodónak volt a bizalmi embere és a legfontosabb politikusa (a kulcsszereplőkről lásd a keretes írást). A korábbi emír, név szerint Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani 1995-ben került hatalomra, amikor megpuccsolta a Katart akkor vezető és éppen külföldön tartózkodó édesapját. Az emír maga már sokkal előrelátóbb volt, 2013-ban átadta hatalmát a másodszülött fiának (az elsőszülöttet már korábban lemondatta a trónöröklésről, de volt bőven...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2016/17 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!