Csak a kilépés árthat a brit adósságnak

válassz
2016-04-30 11:17
Megerősítette a hosszú és rövid futamidejű brit államadósság lehetséges legjobb, "AAA/A-1 plusz" besorolását pénteken a Standard & Poor's.
A nemzetközi hitelminősítő érvényben hagyta ugyanakkor a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást is a hosszú távú osztályzaton, arra a véleményére hivatkozva, hogy komoly kockázatot jelentene a brit gazdaságra, az exportra és a londoni pénzügyi szolgáltatási központra, ha Nagy-Britannia az EU-tagságról júniusra kiírt népszavazás eredményeként távozna az Európai Unióból.

Az S&P a pénteken Londonban bejelentett döntés indoklásában közölte: a negatív kilátás azt jelenti, hogy legalább egyharmados az esélye Nagy-Britannia leminősítésének a következő két évben. A cég szerint ha Nagy-Britannia a referendum után kilép az EU-ból, az valószínűleg a hosszú távú besorolás rontását eredményezné.

A másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Fitch Ratings ezt már megtette. Mindkét cég 2013-ban megvonta Nagy-Britanniától a legmagasabb, "AAA" - illetve a Moody's besorolási módszertanában "Aaa" - szuverén adósbesorolást, bár akkor még nem elsősorban az EU-tagsággal kapcsolatos kétségek, hanem a kedvezőtlennek ítélt brit államadósság-folyamatok miatt.

A konzervatív párti brit kormány június 23-ára írta ki a népszavazást a brit EU-tagságról.

A Standard & Poor's a brit államadós-besorolások megerősítéséhez fűzött pénteki londoni elemzésében a referendum kockázatai között kiemelte, hogy ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból, akkor nehezebbé válhat a folyómérleg-egyenleg jelentős hiányának finanszírozása.

A tavalyi egész éves folyómérleg-deficit elérte a hazai össztermék (GDP) 5,1 százalékát, de a negyedik negyedévben kimutatott, éves szintre kivetített hiány 7 százalék volt, a legmagasabb azóta, hogy 1955-ben elkezdődött e mutató rendszeres mérése - hangsúlyozza a hitelminősítő.

A finanszírozási kockázatokra nemrégiben a Bank of England is felhívta a figyelmet.

A brit jegybank pénzügyi szakpolitikai bizottságának (Financial Policy Committee, FPC) féléves jelentése szerint, ha a referendum okozta bizonytalanság erősödik és elhúzódik, az növelheti a befektetők által a brit befektetési termékek tartása fejében követelt kockázati felárakat is. Ez a font további leértékelődéséhez vezethet, és érintheti a finanszírozási költségeket, sőt az adósságfinanszírozási források hozzáférhetőségét is - állt az FPC elemzésében.

A Standard & Poor's pénteki elemzése szerint ha Nagy-Britannia kilép a brit export 44 százalékát felvevő EU-ból, akkor jórészt elveszítené befolyását a kulcsfontosságú szektorokat, köztük a pénzügyi szolgáltatásokat érintő uniós szakpolitikai döntésekre.

A cég szerint a "Brexit" - vagyis Nagy-Britannia távozása az EU-ból - a legrosszabb esetben kikezdheti a font sterling globális tartalékvaluta-szerepét is, amely pedig a brit "AAA" szuverén besorolás egyik kiemelt jelentőségű alátámasztó eleme.

Az S&P kritériumai alapján, ha a font részaránya a globális jegybanki devizatartalékokban 3 százalék alá csökkenne, a cég már nem tekintené a brit fizetőeszközt tartalékvalutának. A hitelminősítő adatai szerint a font részaránya a tavalyi negyedik negyedévben 4,9 százalék volt a globális devizatartalékokban; a dolláré 63,7 százalék, az euróé 19,9 százalék, a japán jené 4,1 százalék.

A Standard & Poor's közölte: ha a font tartalékvaluta-szerepe megrendülne, az valószínűleg önmagában a brit adósosztályzat leminősítését eredményezné.

A lehetséges legjobb brit adósosztályzat megerősítése mindazonáltal az S&P azon várakozását tükrözi, hogy a népszavazáson csekély többséggel ugyan, de a bennmaradást pártoló tábor győz - áll a hitelminősítő elemzésében.
MTI