MINDENKI EGYÜTT
Maelbeek, a mártír metrómegálló első látásra semmit sem változott a véres terrortámadás előtti időkhöz képest. A mozgólépcsőn a mélybe leereszkedve az embernek mégis futkos a hátán a hideg. Az előtérben ácsorgó biztonsági emberek mellett egy üzenetekkel sűrűn teleírt hatalmas fehér vászon hívja fel magára a figyelmet. Az üzenőfal közepén egy nagyméretű szív, benne a belga főváros nevezetességeivel, a híres pisilő kisfiútól kezdve az Atomiumon át egy tölcsér sült krumpliig. „Tous Ensemble" (Mindenki együtt) - olvasható a felirat a vörösre festett szív fölött, alatta a tragédia dátuma. Körülötte pedig az áldozatokra emlékező s a terrorizmust elítélő üzenetek fran-ciául, hollandul, angolul és még ki tudja, milyen nyelveken.
Azon az oldalon ereszkedünk le a metróba, ahol egy hónappal ezelőtt a hatalmas robbanás darabokra szaggatta a szerelvényt s a benne ülőket. Nincs csúcsidő, de a szokásosnál akkor is jóval kevesebben téblábolnak a peronon a következő járatra várva. Többnyire riadt, gyanakvó tekintetek: láthatóan mindenki átérzi, hogy nem egy hétköznapi metrómegállóban készülnek a felszállásra. Még hetekig, esetleg hónapokig is eltarthat, mire a borzalmas emlékek megfakulnak, és fokozatosan elmúlik a zsigeri félelem.
Belgium szeptember 11-éje után egy hónappal Brüsszel és lakói lassan kezdenek kijönni abból a sötét, mély alagútból, ahová az összesen 32 halálos áldozatot és több mint 300 sérültet követelő kettős terrorakció taszította őket. A másik gyászos helyszínen, a repülőtéren is lassanként normalizálódik a helyzet. Vasárnap részlegesen újranyitották a légikikötő indulási csarnokát, amelyben hatalmas pusztítást okozott a tíz másodperces különbséggel felrobbant két piszkos bomba. Hétfő óta 80 százalékos kapacitással működik a reptér, amelynek vezetői azt ígérik, hogy június második felében, a nagy nyári szabadságolások előtt újra visszatér az élet a régi kerékvágásba.
A merényletek óta eltelt közel 40 napban nemcsak a károkat szenvedett infrastruktúra helyreállításában történt jelentős előrelépés. A belga rendőrségnek, úgy tűnik, sikerült felszámolnia a támadást végrehajtó terrorista sejtet, amelynek tagjai vagy már nincsenek életben, vagy a rácsok mögé kerültek. A tavaly novemberi párizsi merényleteket végrehajtó kommandó egyetlen túlélőjét, Salah Abdeslamot a belga hatóságok a múlt héten már ki is adták Franciaországnak, ahol felelősségre vonják.
BELGÁS NEMTÖRŐDÖMSÉG
A tanulságok levonása és az esetleges politikai, intézményi, illetve személyi felelősség megállapítása azonban előreláthatólag még hónapokat vesz igénybe. Az viszont már most is eléggé egyértelmű, hogy súlyos rendszerszintű hiá-nyosságok és fatális hibák segítették a gonosztevőket ördögi tervük végrehajtásában. A repülőtéren és a metróban önmagukat felrobbantó el-Bakraoui fivéreknek például a terrorakciók időpontjában a börtönben kellett volna ülniük, ha az illetékes hatóságok lelkiismeretesen és főleg összehangoltan végezték volna a munkájukat.
Egy a sajtóban kiszivárgott bizalmas rendőrségi jelentés szerint pedig Salah Abdeslam s az egyik párizsi teraszon öngyilkos támadást elkövető testvére, Brahim már 2015 elején a hatóság látókörébe került, ki is hallgatták őket, ám „a humán- és anyagi erőforrások szűkössége" miatt végül tavaly áprilisban lezárták a nyomozást. Utólag megállapítható: ez végzetes hibának bizonyult.
További részletek a Figyelő 2016/18. számában.