Az Egis szembemegy Ázsiával

Nógrádi Tóth Erzsébet
2016-05-12 06:24
frissítve: 2016-05-10 16:47
Az Egis gyógyszergyár keresztúri úti telephelyén megvalósuló 12 milliárd forint értékű átfogó hatóanyaggyártás-korszerűsítési program hosszú távon biztosíthatja a magyarországi hatóanyaggyártás versenyképességét a távol-keleti riválisokkal szemben is.

Az elmúlt évtizedekben úgy tűnt, Ázsia visz mindent: Európa és az Egyesült Államok hatóanyaggyártásának jelentős hányada áttelepült a keleti kontinensre. A fejlett világ egyszerűen nem bírta az árversenyt a lazább termelési feltételekkel, környezetvédelmi követelményekkel és alacsonyabb bérköltséggel dolgozó ázsiai gyártókkal szemben. A termelés egyre növekvő hányadának kitelepítése bizonyult a leghatékonyabb versenyképesség-növelő tényezőnek, így ma már több mint 1600 hatóanyaggyártó vállalat működik India és Kína területén. A folyamatosan szigorodó hatósági követelmények és az erősödő ellenőrzések miatt azonban ismét felértékelődni látszik a jól dokumentált, megbízható minőségű európai hatóanyaggyártás. Az alacsonyabb ázsiai költségekkel és az államilag szubvencionált gyártókkal azonban csak a legkorszerűbb, leghatékonyabb technológiák birtokában lehet versenyre kelni. Az Egis igyekszik az elsők között reagálni a változásokra, oly módon, hogy hatóanyaggyártó üzemeit a legkorszerűbb technológiákon alapuló, multifunkcio-nális gyártóbázissá alakítja át.

Automatizált folyamatirányítási rendszerrel ellátott, receptvezérelt gyártósor

 

A vállalat egyszerre kívánja növelni megbízható minőségű és versenyképes árú, saját előállítású hatóanyagainak arányát termékeiben és fokozni a hatóanyagexportját. E kettős cél érdekében indította el történetének eddigi legnagyobb, összesen 12 milliárd forint összértékű, a hatóanyaggyártás átfogó korszerűsítését célzó programját, melynek keretében két új, nagy kapacitású automatizált gyártósort helyeznek üzembe. Az első soron május elején indult el a termelés.

A világon elérhető legkorszerűbb technológiákat képviselő berendezések jelentős része nemcsak kielégíti a szigorú hatósági és minőségi követelményeket, hanem gyakran túl is teljesíti azokat. Az automatizált folyamatirányítási rendszerrel ellátott, receptvezérelt gyártósorok az előírtnál is biztonságosabb működést tesznek lehetővé, alacsonyabb energiafogyasztással és kevesebb CO2-kibocsátással. Üzemgazdasági szempontból az egyik legnagyobb előny, hogy az új gyártósorok multifunkcionálisak, azaz többfajta hatóanyag előállítására is alkalmasak, mindemellett igen gyorsan, rugalmasan átállíthatók egyik termékről a másikra. A beruházási program második üteme a tervek szerint 2017 márciusában fejeződik be, ekkor helyezik üzembe a második gyártósort.

Az Egis hatóanyagait és késztermékeit immár több mint száz éve Magyarországon fejleszti és gyártja, s jövőbeni sikereit is elsősorban a hazai értékteremtésre kívánja alapozni. Lehetőségeihez mérten és stratégiai céljainak megfelelően kész aktívan közreműködni abban, hogy az évszázados hagyományokkal bíró hazai gyógyszeripar értékteremtő tevékenységeinek – kutatás-fejlesztés, hatóanyag- és késztermékgyártás – minél nagyobb hányada maradjon hazánkban. Ez csak úgy valósulhat meg, ha a hazai ipar képes megőrizni és erősíteni versenyképességét, s folyamatosan megújuló, világszínvonalú termelési kapacitások állnak rendelkezésére.

Az Egis legújabb technológia-korszerűsítési beruházása is ezt a célt szolgálja: gyorsabban, hatékonyabban, alacsonyabb költséggel termelni – akár kis tételben is –, sokfajta, minőségi hatóanyagot biztonságosan előállítani. A gyógyszercég a legkorszerűbb, leghatékonyabb technológiákkal kívánja megőrizni és növelni a hazai gyógyszeripar versenyképességét a nemzetközi riválisokkal szemben. A vállalat árbevételé-nek 75 százaléka származik a világ 60 országába irányuló exportból. Tervei között szerepel hagyományos hatóanyagexport-piacai – Japán, Nyugat-Európa – megerősítése mellett új pozíciók megszerzése is.