BAJKONUR JÖVŐJE
Moszkva megszüntetné az immár kazah területen lévő Bajkonurt, megépítette új űrrepülőterét. A kazahok a polgári űrkutatás kiterjesztésében látják a jövőt, viszont ehhez kell az orosz technológia.
Bajkonur, a legendás kazahsztáni űrrepülőtér, ahonnan Farkas Bertalan, az első magyar kozmonauta is felemelkedett, bajokkal néz szembe. Noha létesítmény negyedszázada az immáron független országgá vált Kazahsztán területén van, a külső szemlélő számára még sok rejtélyt hordoz a funkciója, működési elve, a házigazda Kazahsztán és az űrközpontot fenntartó, működtető Oroszország viszonya. Kevesebb mint egy hónapja Oroszország felavatta félkész, de már működő új űrrepülőterét, Vosztocsnijt a távol-keleti tajga mélyén, Blagovescsenszktől, a kínai határtól 120 kilométerre északra. Kazahsztánban nem mindenki fogadta örömmel a bejelentést, amikor a jól bevált Szojuz hordozórakéta továbbfejlesztett változata, a Szojuz–2.1 három műholddal a fedélzetén és egy új típusú, Volga nevű, a műholdakat orbitális pályára illesztő harmadik fokozattal felemelkedett az indítóállásból. Vlagyimir Putyin...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2016/20 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!