A Moody's javíthat legközelebb

Baka F. Zoltán
2016-05-27 09:00
Reálisan még egy felminősítést kaphat idén Magyarország - nyilatkozta a Figyelőnek Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyekért felelős államtitkára.
- Az egyik hitelminősítő, a Fitch felminősítette Magyarországot a múlt héten. Ahogy a klasszikus filmben mondták: Örülünk, Vincent?
- Igen, örülünk, hiszen a minősítő ezzel a lépésével elismeri, hogy a gazdasági fundamentumok jók és jó irányba haladnak. A tények alapján egyébként már régen meg kellett volna ennek történnie, de az objektív tényezők mellett szubjektív elemeket is mérlegelnek a minősítő cégek. Úgy tapasztaltuk az elmúlt hónapokban a velük, illetve a befektetőkkel folytatott beszélgetések során, hogy e téren is megfordult a hangulat, és amit korábban negatívnak láttak, annak ma már pozitív a megítélése. A jövőbeni kötelezettségek alakulását például nehéz előre megmondani, és az aktuális helyzetben ezt lehet veszélyesnek, vagy kevésbé kockázatosnak látni.

- A forint viszont azóta lejtmenetben van. Miért nem díjazza a piac a besorolás javulását?
- Az árfolyamot nem csak a minősítői döntések befolyásolják, számos más oka lehet a kurzus elmozdulásának, amelyekből csak párat emelnék ki. Azt is fontos tudni, hogy a piac már beárazta a felminősítést, ezért sem lehetett túlzott reakciókat várni. Egyébként pedig relatív, hogy mi a kedvezőárfolyamszint a gazdaságnak. Az erős forint ugyan ronthatja az exportvállalkozások pozícióit, ami csökkentheti a versenyképességünket.Ugyanakkor mivel az exporton belül nálunk az egyik legmagasabb az importhányad, a gyengébb eurónak is lehet pozitív hatása, amely kompenzálni tudja a versenyképesség esetleges romlását. Hamradrészt fontos kiemelni, hogy az erős árfolyam csökkentheti a háztartások kiadásait, hiszen a fogyasztási cikkek jelentős köre importból származik. Nem utolsósorban pedig a felminősítés egyéb kedvező folyamatokat is beindíthat, mint például a beruházások számának növekedése. Tehát mindig a teljes képet kell nézni.

- Eközben két nagy nemzetközi hírügynökség is hosszú cikkben foglalta össze az MNB körüli botrányt most hétfőn. Ez is közrejátszhatott a forintpiaci hangulat romlásában?
- Az MNB a kormánytól függetlenül működő szervezet, az alapítványok ellenőrzése pedig az Állami Számvevőszék feladata. Ha bármi problémát találnak, azt jelezni fogják. S mint már említettem, nem lehet teljesen szétszálazni a forintárfolyamot mozgató tényezőket.

A teljes interjú a Figyelő 2016/21. számában.