A lap azt írja: az előterjesztés szerint újranyitnák a majd tíz éve bezárt egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet, azaz a lipótmezei pszichiátria egy részét, de itt a jövőben demens betegeket ápolnának. Ha a koncepció megvalósul, úgy 450 ággyal és néhány kórházi ingatlannal lesz kisebb a fővárosi ellátórendszer.
Az „ötéves terv" készítői részben új épületekkel, részben összevonásokkal, átköltöztetésekkel hoznának létre három olyan centrumkórházat, amely folyamatos ügyeletet tart, és képes megoldani a legbonyolultabb feladatokat. Ezekhez társítva fejlesztenének hét budapesti kórházat. A 335 milliárdos programból 200 milliárdot költenének új centrumokra.
A centrumok
Az első, a Budai Sürgősségi Centrum zöldmezős beruházásként valósulna meg: a Szent János Kórház és a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika aktív ágyai és betegei kerülnének ide. Hat helyszínt is javasolnak a célra, ám az előterjesztők súlyozása alapján a legvalószínűbb, hogy a XI. kerületi Etele tér, az Alkotás út-Déli pályaudvar térsége vagy a szintén a XI. kerületi Virágpiac helyén épülne meg. A Dél-pesti Centrumként az Egyesített Szent István és Szent László Kórház, valamint az Országos Kardiológia Intézet bázisán, a Nagyvárad térhez közel, a Haller utca mellett építenének egy új tömböt. A traumatológiai ellátást a Péterfy Baleseti Központja vagy annak áttelepített része biztosítaná a lakosságnak. A harmadik centrum, az Észak-pesti, a Honvédkórház lenne: egy új épületet húznának fel az intézmény mellett. A pszichiátriai és gyermekellátást a közeli Nyírő Gyula Kórház, illetve a Bethesda biztosítaná. Az új centrumba költözne a Sportkórház is Alkotás utcai telephelyéről.
A centrumok működését hét fővárosi és Pest megyei úgynevezett társkórház is segítené: az Uzsoki, a Flór Ferenc, a Jahn Ferenc, a Szent Margit, a Bajcsy, a Szent Imre és a nemrég elkészült Korányi Projekt intézménye.