Negatívba fordulhatott a magyar infláció

válassz
2016-06-07 14:32
Londoni pénzügyi elemzők szerint a belépő éves bázishatások miatt ismét zéró közelébe lassulhatott, esetleg kismértékben a negatív tartományba süllyedhetett a múlt hónapban a tizenkét havi magyar inflációs ráta.
Márciusban mínusz 0,2, áprilisban 0,2 százalékos éves összevetésű inflációt mértek Magyarországon.
A májusi inflációs adatok szerdai ismertetése előtti előrejelzésükben a Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői nulla százalékos tizenkét havi inflációt jósoltak, 0,3 százalékos havi összevetésű áremelkedés mellett. A ház szerint az éves fogyasztói árindex emelkedésének valószínű megtorpanásában a kosár energiahordozó-komponensében érvényesülő bázishatás volt a fő tényező.
A Goldman Sachs londoni elemzői hangsúlyozták ugyanakkor, hogy továbbra is felfelé ható kockázatokat látnak az idei év végére szóló, 1,5 százalékos tizenkét havi inflációt valószínűsítő prognózisukra, tekintettel elsősorban az addigra átforduló bázishatásokra, és arra, hogy a keresleti oldalon egyre erősebb az inflációs felhajtóerő a magyar gazdaságban.

Zéró éves inflációt valószínűsítenek a múlt hónapra a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői is.
A ház londoni elemzőinek várakozása szerint a magyarországi inflációs kosár élelmiszer-összetevőjében valószínűleg korrekció ment végbe a múlt hónapban a jelentős áprilisi áremelkedés után, és bár az üzemanyagok havi összevetésben 3 százalékot meghaladó mértékben drágulhattak, a bázishatások jó eséllyel így is elég erőteljesek voltak a teljes kosárra számolt tizenkét havi magyar infláció lassításához.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői mínusz 0,1 százalékos éves inflációt valószínűsítenek májusra. A ház szerint a belépő erőteljes bázishatások elégségesek lehettek ahhoz, hogy a tizenkét havi magyarországi infláció ismét a negatív tartományba kerüljön.
MTI