Az ideiglenes bizottság feladata a metrókocsik beszerzéseivel kapcsolatos döntéshozási mechanizmusok működésének, a szerződéskötések körülményeinek, a döntések előkészítésében résztvevők felelősségének vizsgálata és erről jelentés készítése.
Az Egyesült Királyság Jelentős Csalások Elleni Hivatala Alstom-vezetőket vádolt meg azzal, hogy összesen 2,3 millió eurós kenőpénzt adtak vagy beleegyeztek, hogy adnak a BKV tisztviselőinek, ügynökeinek. Mindezt annak érdekében, hogy befolyásolják a budapesti közlekedési céget az Alstom szerelvényeinek megvásárlása érdekében. A fenti tények szükségessé teszik egy vizsgálóbizottság létrehozását, amely a megállapításairól jelentést készít a Fővárosi Közgyűlésnek - olvasható az elfogadott előterjesztésben.
A PM felszólal a Városliget védelmében
A Párbeszéd Magyarországért (PM) szerint a Városligetbe tervezett beruházásról ki kell kérni az UNESCO álláspontját, mivel a park világörökségi területen van - jelentette ki Karácsony Gergely, a XIV. kerület polgármestere szerdán, a Fővárosi Közgyűlés ülését megelőzően tartott sajtótájékoztatóján.
Az ellenzéki politikus szerint amennyiben ez nem történik meg, akkor felmerül az építkezést lehetővé tevő, szerdán elfogadni tervezett rendeletmódosítás közjogi érvénytelensége.
Zugló Polgármestere emlékeztetett, a közgyűlés szerdán háríthatja el az utolsó jogi akadályt a Városligetbe tervezett "rombolás" elől. Kiemelte, a városvezetés javaslata nem hallgatt a szakmai és társadalmi tiltakozásra, sőt az új épületek tetejére korábban ígért zöld felületek létrehozását sem írja elő.
Karácsony Gergely szerint a budapestiek lesznek a vesztesei annak a lobbiharcnak, amit a kormány folytat a fővárossal szemben a magyarországi buszgyártásra hivatkozva. Hangsúlyozta, a magyar buszgyártás csak úgy támogatható, ha közben az nem veszélyezteti a budapesti közlekedést. A PM politikusa emellett elmondta, a városvezetés "sunyi módon" közművek áthelyezését kezdeményezi a Római-partra tervezett mobilgát megvalósítása érdekében, holott korábban pont arra hivatkozva hárították el a védmű Nánási útvonalra helyezését, hogy ahhoz vezetékeket kellett volna áthelyezni.
Felújítások
Felújítják a Városháza homlokzatát és az Újvárosháza közgyűlési termét - döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén.
A Főpolgármesteri Hivatal működtetéséhez kapcsolódó beruházásokról és felújítási feladatokról szóló döntés értelmében a Városháza homlokzatának felújítására hatszáz millió forintot fordítanak majd.
Mint az elfogadott előterjesztésben írták, a Városháza épületének legjelentősebb építési átalakítása 1949-ben volt a háború után, és ezzel a helyreállítással az épület a ma is látható állapotba került. Az eltelt több mint 65 év alatt mindösszesen a homlokzatok egy részét festették át.
A felújítás tartalmazza egyebek mellett a falszerkezetek utólagos talajnedvesség elleni szigetelését, a homlokzati nyílászárók felújítását, a főpárkányzat helyreállítását, az esőelvezető rendszer és a bádogos szerkezetek cseréjét, a vakolat és felületképzési rendszer teljes körű felújítását, az épület körüli vízelvezetés, a járda, illetve burkolatok kialakítását.
A képviselők döntöttek arról is, hogy Újvárosháza közgyűlési terem felújításának és restaurálásának tervezése tízmillió forintot különítenek el. A feladat a felújítás előkészítését, a műszaki (örökségvédelmi engedélyezési, és kivitelezési), restaurálási, illetve tenderdokumentációk elkészítését tartalmazza.
Az Újvárosháza közgyűlési terme és kiszolgáló helyiségei különösen értékes műemléki környezet, Lotz Károly-falfestménnyel, értékes képzőművészeti alkotásokkal, ólomüvegezett homlokzati nyílászárókkal díszített. A teremhasználat a hivatali vezetés döntése alapján a kormányhivatallal közös.
A berendezési tárgyak, vizesblokkok, nagy értékű világító testek, homlokzati nyílászárók, bútorzat műszaki állapota a legutolsó - az 1990-es években történt - rekonstrukció nagy mértékben leromlott.
A képviselők ezek mellett döntöttek arról is, 24,5 millió forint összköltséggel egy felső-közép kategóriás tisztségviselői, egy közép kategóriás "taxirendszerű használatra szánt" autót, valamint egy hivatali szállítási feladatokat ellátó elektromos furgont szerez be a Főpolgármesteri Hivatal.
Vizes VB és közbringa
A testület - 23 igen szavazat és 5 tartózkodás mellett - jóváhagyta a fejlesztésekhez szükséges, a fővárosi önkormányzat és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közötti támogatási szerződés megkötését. A kormány korábban döntött arról, hogy a világbajnoksághoz kapcsolódó fővárosi fejlesztések megvalósításához vissza nem térítendő támogatást nyújt.
A kormány által támogatott projektelemek megvalósításának tervezett összköltsége 9 milliárd 301 millió forint. A kapcsolódó kormányzati támogatás 8 milliárd 224 millió, a fővárosi önrész 1 milliárd 77 millió forint.
A támogatott projektelemek között szerepel a Népfürdő utca - Vizafogó utca felújítása, gyalogos híd létesítése a Rákos-patakon, a Pesti alsó rakpart megújítása, gyalogos-kerékpáros útvonal kiépítése, valamint a Margitsziget környezetfejlesztési feladatai.
Ezek mellett megvalósítandó feladata a Margitsziget csatornázása, a Róbert Károly körút felújítása a Vágány utcai felüljárótól a Népfürdő utcai lehajtóig, a Kárpát utca felújítása, a Margitsziget északi fizetőparkoló-kapacitásának bővítése, valamint a Margitsziget Atlétikai Centrum belső csapadék- és szennyvízhálózat szétválasztása, és új hálózatra csatlakoztatása.
A tervek között szerepel a közbringarendszer bővítése is, a vizes világbajnokság helyszíneinek és környéküknek a bekapcsolása a közbringarendszerbe. Egyebek mellett 27 új gyűjtőállomást létesítenének és 335 új kerékpárt szereznének be, valamint fejlesztenék a kapcsolódó közterületi infrastruktúrát, az érintett közúthálózaton gyalogos- és kerékpárosbarát átalakításokat végeznének. A főváros erre európai uniós venne igénybe, mintegy 700 millió forint összegben.
Több mint háromszázmillió zöldfelületi fejlesztésekre
A Népliget területén lévő Vajda Péter utca mentén a sportpályák közelében lévő, jelenleg elhagyatott zöldfelületet felújítására 50 millió forintot szánnak. Pihenő és rekreációs kert, játszótérszigetek, valamint fitneszpark kialakítását is tervezik.
A Gellérthegyen lévő úgynevezett csúszdás játszóteret 200 millió forintból újíthatják meg. Burkolatok cseréje, ütéscsillapító burkolat építése, új csúszdák kihelyezése, a játékterület kibővítése, támfalak és lépcsők javítása, padok és egyéb utcabútorok teljes korszerűsítése, a zöldfelületek átalakítása várható.
A XI. kerületi Feneketlen tó melletti játszótér fejlesztésére 15 millió forintot fordítnak. A játszótér közkedveltsége kiemelkedő, számos lakossági megkeresés érkezik, mivel a játszótér középső részét nyáron tűzi a nap, árnyékolásra van szükség. A meglévő homokozó-felület árnyékolására fémszerkezetű napvitorla elhelyezését tervezik.
A VIII. kerületi Krúdy Gyula utca és a József körút sarkán lévő park felújítására 24 millió forintot szánnak. Elbontják a használaton kívüli, üzemképtelen vízarchitektúrát, a burkolatokat felújítják, valamint találkozó és pihenő teret alakítanak ki egyedi elemes utcabútorok kihelyezésével.
Ugyancsak ekkora összegből újítják meg XIII. kerületi József Attila Színház előtti területet: utcabútorokat helyeznek majd ki és fákat is ültetnek.
A fejlesztésekről 23 igen szavazattal, 4 tartózkodás mellett döntött a Fővárosi Közgyűlés.
LMP: megengedhetetlen a kormány fővárosellenes politikája
Az LMP felszólítja a fővárosi városvezetést, hogy hagyjon fel "a környezetkárosító beruházásokkal", mert a budapestiek egy a mostaninál sokkal élhetőbb, zöldebb városban szeretnének élni.
Csárdi Antal, az ellenzéki párt budapesti képviselője szerdán a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján a tervezett, fakivágásokkal járó beruházásokról szólva úgy fogalmazott, amennyiben a kormánypártok nem hallják meg a városlakók üzenetet, egyértelműen az itt élőkkel szemben politizálnak.
Kiemelte, a kormány megengedhetetlen "fővárosellenes politikája" miatt biztosan csúszik majd a 3-as metró felújítása, mivel a buszpótlás megszervezése nem lesz lehetséges októberig. A történtek miatt "a kormánynak és a városvezetésnek is mélyen magába kell néznie" - mondta az LMP politikusa.
Így alakul a műemléki keret
Elfogadta a főváros városképét meghatározó építészeti értékek rekonstrukcióját, felújítását célzó műemléki keretről szóló javaslatot szerdai ülésén a Fővárosi Közgyűlés.
Az ülésen 27 igen, 1 tartózkodással fogadták el a javaslatot, amely szerint a költségvetésben további 200 millió forint fedezetet biztosítanak a főváros területén lévő, építészeti örökségvédelem alatt álló épületek felújításának támogatására.
A Fővárosi Közgyűlés a 2016. évi költségvetésében 340 millió forintot biztosított műemléki célú támogatás címen.
A Műemléki Keret pályázat célja a Budapest városképét meghatározó épített értékek megmentése, azok felújítása, restaurálásának segítése, az eredeti részek felújítása, visszaállítása. Az idei pályázaton hangsúlyozottan támogatják a főútvonalak mentén lévő épületek földszinti sávjának rendbetételét. Ennek megfelelően az üzletportálok épületenként történő egységesítése, az eredeti állapot szerinti átalakítása, a reklámhordozók adott területre vonatkozó szabályoknak és az örökségvédelmi szempontoknak megfelelő kialakítása, valamint az eredeti homlokzat-architektúra helyreállítása is támogatható.
A pályázat utófinanszírozott, ezért a Közgyűlés döntése alapján a nyertes pályázók a támogatást a szerződésben vállalt feladataik teljesítését követően egy összegben kapják meg.