Az Intel szerint az idén a legkülönbözőbb területeken használható, a dolgok internetén alapuló szolgáltatások debütálnak világszerte. Az EMEA-régióban az Intel nyolc inkubátorháza segíti a feltörekvő technológián alapuló konkrét termékek és szolgáltatások kialakításában a legkülönbözőbb iparágakban tevékenykedő cégeket. A vállalat IoT-inkubátorházai az Egyesült Királyságban, Németországban, Svédországban, Izraelben, Oroszországban, Írországban, Dubajban és Törökországban működnek. Tavaly az Intel a Ciscóval és a Deutsche Telekommal közösen Challenge Up! címmel IoT-val foglalkozó startup cégek számára akcelerátorprogramot is hirdetett, amelyen 12 vállalkozás munkáját segíti, ezek egyike egy olyan technológiát fejleszt, amely képes valós időben mutatni egy ember vércukorszintjét. A nagy sikerre való tekintettel a program 2016-ban is folytatódik.
Ami két éve még elképzelhetetlen volt, az ma már nem az
Ha két évvel ezelőtt valaki egy gyártónál azt javasolta volna, hogy egy hétköznapi eszközbe építsenek olyan intelligens funciókat, mint például a karbantartást előrejelző képesség, kollégái valószínűleg értetlenkedtek volna az ötlet kapcsán. Most, az IoT közismertté válása után már kedvezőbben ítélnék meg az ötletet, a vállalatok ugyanis egyre inkább felismerik, hogy a hétköznapi tárgyak hálózatba kapcsolásával növelhetik hatékonyságukat, költséget takaríthatnak meg, és könnyebbé tehetik munkájukat is.
A Gartner elemzőcég jóslatai szerint az idei évben világszerte 6,4 milliárd darab hálózatra kapcsolt eszköz lesz használatban, ami 30 százalékos növekedést, jelent a tavalyi évhez képest - mindennap 5,5 millió új eszköz kapcsolódik az internetre. A Gartner előrejelzései szerint a 2020-ra az IoT-t használó eszközök száma eléri majd a 20,8 milliárd darabot.
Nem csak a high-tech cégek járnak jól az IoT-vel
Arra, hogy az IoT nem csupán a technológiai ipart fogja megváltoztatni, remek példa a magyar fejlesztésű SmartVineyard, az Intel Global Challenge startup-versenyén a legjobb tíz fejlesztés közé bekerült csúcstechnológiás szőlőőr-eszköz, amely precíziós szenzoraival hatékonyan érzékeli a szőlőtőkéket fenyegető fertőzéseket és megbecsüli, monitorozza azok terjedését is.
Még a vécében is segít a dolgok internete
Ugyancsak a dolgok internetét használják a Patina Lighting cég lámpatestei, amelyek a kívülről beeső fény mennyiségének megfelelően kapcsolnak be vagy ki, illetve állítják saját fényerejüket. Ezzel a megoldásban egy gyárban vagy raktárban, ahol akár több százezer lámpa van felszerelve, jelentős mennyiségű energiát lehet megtakarítani.
A jelenlegi trendek azt mutatják, hogy a mesterséges intelligenciák fejlődésével az eszközök képesek lesznek kijavítani hibáikat, önállóan cselekedni, és fejleszteni képességeiket, végső soron pedig lehetővé teszik majd teljes okos városok kialakítását is.