A hírszerzés szerint Horvátországban több tucat híve van a radikális iszlámnak, de többségük nem támogatja a szélsőséges iszlám ideológián alapuló terrorizmust. A helyzet azonban aggodalomra ad okot, mert a veszély a szomszédból érkezhet - hangsúlyozza a jelentés.
2012 óta eddig csaknem 900 délkelet-európai illetőségű önkéntes harcolt Szíriában vagy Irakban a dzsihadisták oldalán. Többségük Bosznia-Hercegovinából, Koszovóból, Szerbiából, Macedóniából és Albániából csatlakozott az Iszlám Államhoz (IÁ). A jelentés szerint ezek az iszlám katonák családosok, feleségük és gyermekük van az említett országokban. Közülük 300-an hazatértek a harcokból. Hat horvát állampolgár is harcolt az IÁ oldalán, közülük egy tért vissza abba az országba, ahonnét származott. Kettős állampolgárokról van szó, akiknek nem Horvátország a származási országuk, és akik nem is horvát nemzetiségűek - áll a jelentésben.
Ami a migrációs válságot illeti, a horvát titkosszolgálat megerősítette, hogy a terrorszervezetek az illegális bevándorlási hullámot kihasználva több tagjukat is Európába juttatták. A hírszerzés arra is kitér, hogy Horvátország először kapott fenyegetéseket az IÁ-tól internetes oldalakon keresztül.
A SOA figyelmeztetett továbbá a korrupció és vesztegetés, vagyis a gazdasági bűncselekmények negatív hatásaira. Politikai szélsőséges megmozdulásokat is regisztrált, de ezek annyira ritkák és szervezetlenek, hogy semmilyen veszélyt nem jelentenek az országra és annak állampolgáraira nézve. A szélsőségesség veszélyét egyedül az erősödő futballhuliganizmusban látja aggasztónak a hírszerzés.