Felpörög az IoT és a Big Data

válassz
2016-06-27 13:17
Bár laptopokból és asztali PC-kből egyre kevesebb fogy, az átalakuló iparágban egy sor olyan új technológia hódít teret, amelyek működtetéséhez szintén chipekre van szükség. A dolgok internetére (Internet of Things, IoT) használó eszközöket kisfogyasztású mobillapkákkal, a Big Data térhódításával pedig a felhőben lévő adatokat gyorsan feldolgozni képes, nagyteljesítményű szerverchipekkel kell felszerelni. Nem véletlen, hogy az Intel fókusza is egyre inkább áttevődik az új szegmensekre.

„Napjainkban köszönt be a számítástechnika harmadik nagy korszaka, amikor eszközök milliárdjai kapcsolódnak majd az internetre: az utakon hamarosan megjelennek a sofőr nélküli autók, a városok intelligens szenzorok révén okossá válnak, működtetésükben robotok és drónok segédkeznek - véli Diane Bryant, az Intel alelnöke, és a vállalat adatközponti termékeket gyártó részlegének igazgatója. Pedig csupán néhány évtizeddel ezelőtt csak kormányhivatalokban és nagyvállalatoknál használtak számítógépeket, majd jött az internet korszaka, amikor a számítógép a háztartások többségébe is bekerült, ma pedig az okostelefonoknak köszönhetően bárhol elérhetjük a világhálót.


Ettől lesz igazán Big a Data

Bryant a Bloomberg technológiai konferenciáján gyakorlati példával illusztrálta a Big Data jövőbeli térhódítását: ma egy tipikus okostelefon-használó naponta 30 megabájt adatot forgalmaz, egy számítógép pedig nagyjából 90 megabájtot - átlagos használat (például üzleti levelezés) mellett.

Egy sofőr nélküli autó működése során legalább napi 40 gigabájt adatot forgalmaz majd egyetlen nap alatt, egy robotrepülőgépé pedig napi 50 terabájtot is elérhet (egy terabájt 1024 gigabájtból áll). Így egy robotokat és drónokat alkalmazó gyár teljes adatforgalma a jövőben akár napi szinten petabájtos, tehát sok ezer terabájtos lesz.

Egyre nagyobb adatmennyiséget kell majd feldolgozni

Az egyre hatalmasabb adatmennyiségek feldolgozására a jövőben egyre nagyobb teljesítményű eszközökre lesz szükség. Az 5G technológia elterjedésével világszerte szenzorok, gépek és IoT-eszközök milliárdjai pumpálják majd az általuk begyűjtött adatokat a számítási felhőbe. Ezért kulcsfontosságú, hogy az adatközpontokban működő szerverekben olyan chipek működjenek, amelyek képesek elboldogulni az óriási adatmennyiség elemzésével.



Ennek jegyében fejleszti az Intel is a szerverekbe szánt lapkáit, így például az új Intel Xeon E7 v4-et is. A szerverekbe szánt lapkát kifejezetten az adatok valós idejű feldolgozására optimalizálják, de még olyan funkciót is építenek bele, amely meggátolja, hogy a kiszolgálón feldolgozott adatokat ellopják. Az Intel szerverekbe szánt Xeon Phi társprocesszorainak legújabb generációját is a jövőben egyre nagyobb teret hódító technológiák, így például a gépi tanulást használó alkalmazások, illetve digitális modellezési folyamatok felgyorsítására tervezték, de a lapka az adatok párhuzamosan történő feldolgozásában is erős.

PC-s cégből okoseszközös céggé válni

Az iparág átalakulása nyomán maga az Intel is átalakul: a számítógépek processzorgyártója helyett egy olyan cég lesz, amely minden fontos új területen képviselteti magát. A vállalat együttműködik az 5G-s mobilszabványt kidolgozását felügyelő iparági testülettel, és prototípusok kidolgozásának elősegítésével gyorsítja az új technológia mielőbbi bevezetését. 5G nélkül ugyanis az IoT és a Big Data forradalma sem valósulhat meg.

Az Intel nem csupán az IoT-eszközökben és szerverekbe szánt hardverekben gondolkodik, nemrég felvásárolta a gépi látással kapcsolatos fejlesztéseket végző Itseez vállalatot, amelynek szoftverei képesek értelmezni a kamerák által érzékelt képet. Egy ilyen speciális szoftvert a jövő önjáró autóiban vagy biztonsági kameráiban is alkalmazni lehet majd. Az Intel szerint egy ilyen technológia kulcsfontosságú lesz az IoT elterjedésében. Ennek első fázisában hétköznapi eszközök válnak okossá, mint például egy fogkefe, a következőben a korábban offline eszközök - például az autók - kapcsolódnak majd a hálózatra, a harmadikban pedig a folyamatosan online kapcsolatban lévő eszközök saját döntéseket is hoznak majd a szenzoraik által észlelt adatok alapján. A gépi látás ez utóbbi szinten lesz majd kulcsfontosságú.