Nem új keletű fogalom már Magyarországon sem az Ipar 4.0, de a forradalmi vetületen túl érdemes úgy tekinteni rá, mint ahol találkoznak és összeadódnak a digitális technológia legújabb, legjelentősebb vívmányai (IoT, big data, 3D-s nyomtatás). Ilyen mértékű összekapcsolódást korábban még nem láttunk, ezért nem csoda, hogy filozófusok, IT-szakértők, techguruk és vállalatvezetők gondolkodnak azon, hogyan alakítja át már a mi életünket is – de a jövő generációét mindenképpen – az Ipar 4.0-val járó paradigmaváltás.
Nehéz megkérdőjelezni, hogy az ipari termelés csak úgy tudja követni a versenyképesség és a fenntartható működés szempontjait, ha a gyártási folyamat során alkalmazza a mindenkor elérhető csúcstechnológiá-kat. Ez azonban nem kell, hogy szükségszerűen egyet jelentsen a meglévő humánerőforrás programozott robotokra való lecserélésével, még ha a legtöbb félele...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2016/27 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!