A nemzetközi hitelminősítő idei felülvizsgálati menetrendjében ez lesz a szuverén magyar adósosztályzat második értékelése. A Moody's a kialakult gyakorlatnak megfelelően várhatóan péntek éjjel, az európai és az amerikai piaci zárások után jelenti be döntését Londonban.
Az első felülvizsgálati időpont március 4-én volt, ám akkor a Moody's nem vizsgálta Magyarország államadós-osztályzatát, és nem bizonyos az sem, hogy a péntekre kitűzött második felülvizsgálati időpontban bármilyen lépést végrehajt.
A globális pénzügyi válság után életbe léptetett uniós szabályozás alapján - hacsak azonnali minősítési lépést igénylő rendkívüli fejlemény nem történik - a hitelminősítők az általuk előre meghatározott, Brüsszelnek benyújtott időpontokban hajthatnak csak végre adósosztályzati lépéseket EU-államadósok esetében. A szabályozás azonban arra nem kötelezi a cégeket, hogy a kijelölt napokon ténylegesen módosítsák is a menetrendben sorra kerülő szuverén EU-adósok besorolásait vagy az osztályzatok kilátását.
A Moody's idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország a pénteki időpont után november 4-én szerepel ismét.
A londoni elemzői közösség többségi véleménye szerint valószínű, hogy a Moody's az idén visszaemeli Magyarországot a befektetési ajánlású államadós-osztályzati kategóriába. A citybeli elemzők szerint azonban nagyobb az esély arra, hogy ezt a novemberi felülvizsgálati időpontban teszi meg, tekintettel egyrészt az elemzők által lazábbnak tartott jövő évi magyar költségvetési alapállásra, másrészt a brit EU-tagságról tartott, a kilépést pártolók győzelmével végződött népszavazás gazdasági következményeire, harmadrészt pedig arra, hogy a Moody's csak tavaly november óta tart érvényben felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást a magyar osztályzatra, és az egyes osztályzati kilátások kifutási ideje átlagosan 12-18 hónap.
Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings május 20-án - a három cég közül elsőként - már visszaemelte a befektetési ajánlású osztályzati sávba Magyarországot, a devizában kibocsátott hosszú lejáratú szuverén magyar adósságállomány osztályzatát az addigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BBB mínusz"-ra javítva. Az új osztályzat a befektetésre ajánlott kategória alapszintje.
A Standard & Poor's és a Moody's Investors Service egyelőre a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó - "BB plusz", illetve "Ba1" - besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot. Az S&P magyar besorolásának kilátása stabil, és a londoni elemzők körében konszenzusos vélemény, hogy ez a cég az idén nem módosítja a magyar államadós-besorolást.
Ha azonban a Moody's visszaemeli a magyar szuverén besorolást a befektetési ajánlású sávba, az már elég lenne ahhoz, hogy az intézményi befektetők szempontjából Magyarország ismét befektetésre ajánlott adóssá váljék. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két nemzetközi hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós osztályzatát befektetésre ajánlottnak tekintik-e, vagy sem.
Ezzel a magyar szuverén befektetési termékek potenciális vásárlói köre is bővülhet, számos intézményi befektető szabályzata ugyanis kizárólag befektetési ajánlású papírok tartását engedélyezi.