Veszélyben a TTIP

Csepi Lajos
2016-07-17 12:23
A megállapodás lényege megvan, a részletek tisztázását azonban a politikai környezet nem segíti.
Az EU egyik vezető tisztségviselője szerint az Európai Unió és az Egyesült Államok képviselői megállapodtak a két fél között készülő kereskedelmi megállapodás fő elemeiről. A nyilatkozó tisztségviselő azonban elismerte: az egy hétig tartó, feszített ütemű brüsszeli tanácskozás után még sok munka van hátra. Az Egyesült Államokat képviselő tárgyalópartner azt mondta: komoly haladást értek el.

A 2013-ban megkezdett tárgyalássorozat jelentős politikai ellenállást váltott ki. Az Atlanti-óceán mindkét partján fontos választások időszaka közeledik, amelyek során a nemzetközi kereskedelmi megállapodások ügye nagy jelentőséget kaphat. Bonyolíthatja a megbeszélések lezárását az Európai Unióból történő brit kilépés is.

Mindezek ellenére a két főtárgyaló, az amerikai Dan Mullaney és az EU-t képviselő Ignacio Garcia Bercero kijelentette: arra törekszenek, hogy az év végére véglegesítsék a megállapodást.

A vámok eltörlése

Az előkészítés alatt álló megállapodás, a Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (TTIP) célja az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi akadályok felszámolása vagy mérséklése. A tárgyalók a legtöbb vám (a behozott árukra kirótt befizetési kötelezettség) eltörléséért dolgoznak, és azt szeretnék elérni, hogy a vállalkozások áruik és szolgáltatásaik értékesítése során olcsóbban és egyszerűbben meg tudjanak felelni a hatósági előírásoknak. Tervek készülnek a nemzetközi befektetések hatékonyabb védelmét és vonzóbbá tételét szolgáló szabályokra is.

A két fél azt állítja, hogy a megállapodás végső soron nagyobb bevételeket és magasabb foglalkoztatottságot eredményez.

Az egyezmény kritikusai ezt hevesen vitatják. A szabályozást bírálók amiatt aggódnak, hogy a megállapodás a fogyasztók, a dolgozók és a környezet védelmére szolgáló előírások szintjének csökkenéséhez vezethet, továbbá munkahelyek elvesztésével járhat. Az egyezmény ellen kampányolók kifogásolják azt is, hogy a jelenlegi tervek szerint a nemzetközi befektetők bíróságok előtt támadhatják meg az egyezményben részt vevő kormányok egyes lépéseit. Az Egyesült Királyságban különösen amiatt aggódnak, hogy a TTIP egyes egészségügyi szolgáltatások visszafordíthatatlan privatizációjához vezethet, bár a népszavazást követően ez nem a TTIP megállapodást érintő kérdés lesz, hanem bármilyen olyan egyezmény tárgya, amelyet a brit kormány közvetlenül az Egyesült Államokkal köt.

A brit népszavazás tovább bonyolítja a megbeszéléseket. Az Egyesült Királyság az amerikai export legnagyobb piaca az EU-n belül, és az ötödik legnagyobb a világon. Kérdés, hogy a további tárgyalások során ez a tény mennyiben befolyásolja az Egyesült Államok álláspontját? Az Egyesült Királyság kormánya általában azok közé tartozik, akik a leglelkesebben támogatják a kereskedelem liberalizációját célzó megállapodások megszületését. Néhány elemző azonban azt állítja, segíthetne, ha az Egyesült Királyság az Egyesült Államok vonakodásával szemben nem erőltetné a pénzügyi szolgáltatások beemelését is, ami a többi EU tagállam számára nem olyan fontos.

Fenntartások

Jövőre választások lesznek, amelyek mindegyike lényeges a tárgyalások szempontjából. Franciaországban, Németországban és az Egyesült Államokban egyaránt kulcsfontosságú választást tartanak.

Az Egyesült Államokban jól ismertek Donald Trumpnak a korábbi amerikai kereskedelmi megállapodásokat érintő támadásai. A kereskedelem fontos kampánytéma lehet az európai választások során is és egy sor politikust óvatosságra inthet a TTIP-vel kapcsolatban. Francois Hollande francia elnök és a Német Szociáldemokrata Párt vezetője, Sigmar Gabriel már jelezte fenntartásait.

A tárgyalásoknak vannak olyan fejezetei is, amelyeket maguk a tárgyalók is döcögősnek tartanak. Előrehaladást értek el a vámok csökkentése vagy eltörlése tekintetében, de nem minden termékcsoportban. Nehezen születik megegyezés a kormányzati megrendelések tekintetében és bonyolult a földrajzi eredet meghatározása is: vajon a feta csupán egy sajtféleség vagy annak Görögországban is kell készülnie?

Az ilyen és az ezekhez hasonló, meg nem oldott kérdések rendezhetőek, ha megvan hozzá a politikai akarat. Ez már azonban politika, és ha a kereskedelem liberalizációjának hatása sok szavazót aggodalommal tölt el, akkor a TTIP megkéshet vagy akár le is kerülhet a napirendről.