Mennyire védettek az okostechnológiák a külső támadások ellen?
2016-09-16 13:18
A repülőterek biztonsági rendszerében alkalmazott okostechnológiák külső támadások elleni védelmét modellezi egy uniós program magyar kutatócsoportja - közölte a részt vevő két magyar szervezet egyikeként a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. az MTI-vel.
Az okostechnológiák mára stratégiailag kiemelt középületekben, közlekedési infrastruktúrákban és telekommunikációs hálózatokban is jelen vannak, mivel azonban ezeket hétköznapi használatra fejlesztik ki, szélsőséges esetekben - természeti csapások, kibertámadások - működésképtelenné válhatnak. Ennek megakadályozására mesterséges immunrendszert kell kiépíteni az egymáshoz kapcsolódó okostechnológiák számára, amelynek birtokában a rendszer képes lesz akár önmagát vezérelve is elhárítani, blokkolni a veszélyt - áll a kutatóközpont ismertetőjében.
A magyar kutatócsoport elsősorban a repülőtéri biztonsági megoldásokhoz kapcsolódó okos technológiák mesterséges immunrendszerének modellezéséért felel.
A program másik magyar résztvevője, a Rendőrség Tudományos Tanácsa azt emelte ki, hogy a kutatás során értékelik, modellezik a légiközlekedési infrastruktúrák együttes ellenálló képességét, majd kialakítják a legjobb gyakorlatot. Ennek érdekében 2017-ben nagyszabású evakuációs gyakorlatra is sor kerül a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér használaton kívüli terminálján.
Az Európai Unió által finanszírozott, ötmillió euró keretösszegű kutatási programban - amelyből a magyar partnerek 230 ezer eurót kapnak - 19 nemzetközi szervezet vesz részt.
MTI