"Nem bujkálunk, összetartozunk"

Cseke Hajnalka
2016-09-22 15:00
VAJDA ZITA. Úgy gondolom, hogy Magyarországon egy olyan nőt, aki két gazdasági, pénzügyi diplomával rendelkezik, felsőfokon beszél angolul, s két szakmai nyelvvizsgája van, ugyanúgy kell értékelni, mint a férfiakat. Miért ne lehetnénk, mi nők is gazdasági igazgatóhelyettesi pozícióban, amikor mi is ugyanannyit teszünk le az asztalra? - nyilatkozta a Figyelőnek, az MNB PAGEO Alapítványának igazgató-helyettese. Elismerte, hogy összetartoznak Matolcsy György jegybankelnökkel.
Mennyire lepte meg az, hogy egyszer csak a lapok címoldalán találta magát?
- Őszintén szólva, engem az lepett meg igazán, hogy a fényképemet is közölték az újságokban. Az, hogy engem kiemeltek, s nagyon sok hír szólt rólam, számomra pozitív kihatással is lehet, hiszen Mumbai nyomornegyedéről írt tanulmányomat nagyon sokan elolvasták, megismerték, hogy Indiával foglalkozó kutató vagyok. A PAGEO Kutatóintézetben komolyan foglalkozunk Ázsiával és Indiával.

A lapok nem éppen a legkedvezőbb színben tűntették fel Önt, röviden összefoglalva: egy fiatal nő szakmai hozzáértés nélkül egyre komolyabb pozíciókba kerül egyre magasabb fizetésért. Ön az MNB-ben a legjobban fizetett 4 százalékba tartozott, a havi bére bruttó 1,7 millió forint volt, s nem cáfolta rögtön. Miért?

- A politikát nem szeretném belekeverni a magánéletembe. Független munkavállaló voltam mindig is, aki a szakmai tudásával jutott előre. A Népszabadság jelentős mértékben tévedett, rendelkezem szakmai végzetséggel, előtte a világ egyik vezető pénzintézeténél, a Morgan Stanleynél (MS) dolgoztam pénzügyi elemzőként. AZ MS a legjobb dolgozóit küldte ki Londonba egy képzésre, amelyen én is részt vettem. Tehát megfelelő pénzügyi képzettség és gyakorlat után döntöttem úgy, hogy az állami szférában helyezkedem el.

Honnan az ötlet, hogy a nemzetgazdasági tárcánál jelentkezzen? Ki szólt?

- 2010 tavaszán az új kormány programjában szerettem volna részt venni, hiszen abban az időben végeztem a Szegedi Tudományegyetemen, és a jelzáloghitelezés múltjáról és jelenéről írtam a diplomamunkámat. Júniusban felkerestem az NGM elnöki kabinetjének titkárságát, hogy szeretnék részt venni ebben a programban. Velem együtt még vagy száz fiatal jelentkezett, hogy bekapcsolódna a gazdasági tárca munkájába. Azért kerültem az otthonteremtési osztályra, mert abban az időben a jelzáloghitelezés volt a fő érdeklődési területem.

De a munkakörről hogyan értesült, pályázat útján vagy ismeretségi kör révén?
- Ismerőstől hallottam a lehetőségről.

Érdekes látni, hogy amikor Matolcsy György a miniszteri pozíciót odahagyva az MNB élére került, pár napra rá Ön is a Magyar Nemzet Bankban folytatta karrierjét. Mi ennek az oka?
- Ez is egy hasonló történet, mint az NGM-es pozícióm. Nem én voltam az egyedüli munkavállaló, aki a jegybankba került 2013 tavaszán. Akkor is körülbelül száz kiváló szakember érkezett a Magyar Nemzeti Bankhoz a minisztériumból. A globális gondolkodás, a nemzetközi kapcsolatok mindig is érdekeltek, ezért vállaltam el hogy a nemzetközi utazások szervezésével foglalkozzam. Emellett természetesen más feladataim is voltak. Az előző jegybanki vezetés nem igen foglalkozott nemzetközi kutatásokkal, pedig nagyon sokat lehet tanulni más országok hibáiból. Meggyőződésem, jelentős részben annak köszönhető, hogy Magyarország elkerülte a görög utat, mert nemzetközi kutatásokat végeztünk ezen a szakterületen.


További részletek a Figyelő 2016/38. számában.