Rákmegelőző programok az elkerülhető halálozás érdekében

Nógrádi Tóth Erzsébet
2016-10-04 13:59
Nyolc milliárd forintot fordít az egészségügyi kormányzat a kötelező védőoltások finanszírozására és 800 millió forintból fejlesztik a vastagbélszűrés infrastruktúráját - mondta egy mai sajtóbeszélgetésen Szentes Tamás országos tisztifőorvos.
Az országos méhnyak és emlőszűrések mellett kiterjeszti az egészségügyi kormányzat a vastagbélszűréseket is, ezektől remélhető a rosszindulatú betegségek és halálozások számának visszaszorítása.
Szentes Tamás országos tisztifőorvos ma bejelentette, hogy október és november hónapokban megkezdik a 12 éves lányok humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltását azoknál, akik ezt igényelték. A védettséghez szükséges második oltást jövő tavasszal kapják meg az érintettek. A 45 ezres korosztályból mintegy 30 ezren igényelték ezt a vakcinát. A vakcináció jelentősen csökkenti a méhnyak rák kialakulásának kockázatát, így az évi 400 fős halálozás 330 - 340-re csökkenthető. Elmondta azt is, hogy ez a 8. leggyakoribb halálok hazánkban.
Megtudtuk azt is, hogy a szűrővizsgálatokba bekapcsolódtak a védőnők is, s annak érdekében, hogy még többet végezhessék ezt a szolgáltatást, 3600 védőnő képzését kezdik meg európai uniós forrásból, és a vizsgálathoz szükséges eszközöket is biztosítják a számukra.

Szentes Tamás

A korábban bevezetett emlőszűréseknél a vizsgálatokon való részvétel 40-50 százalékos, amit növelni kellene. Szóba került a magánorvosoknál végzett vizsgálat is. Szentes Tamás elmondta, hogy tervük szerint az ott végzett szűrések is kötelezően bekerülnek majd az Egységes Egészségügyi Szolgáltatási Térbe, ami egy országos adatbázis.
A vastagbélszűrést is kiterjesztik az 50-70 éves korosztályra, amely kétlépcsős lesz, aminek bázisa az alapellátás kell, legyen. A széklet vérvizsgálaton kiszűrteknél érdemes majd béltükrözéses (kolonoszkópia) vizsgálatot végezni. Tapasztalatok szerint a székletvizsgálatnál 3-10 százalék a fals adat, ezért nem a béltükrözést választják első szűrésnek. Szükségesnek tartja a kolonoszkópiás ellátó kapacitás bővítését, hogy az ország minden területén elérhető legyen.

Ennek érdekében 600-800 millió forint értékben - ugyancsak uniós forrásból - bővítik az eszközparkot. A tisztifőorvos szerint azonban szükség lesz a gasztroenterológus szakorvosok és szakasszisztensek számának bővítésére is. Célszerű lenne, ha minden vizsgálóhelyen két orvos dolgozna. Akiknél ugyanis a béltükrözés során polipot fedeznek fel, azt azonnal eltávolítják. Ugyanis ezek a polipok később rosszindulatú daganattá fejlődhetnek. Szükséges továbbá a szövettani szakorvosi háttér biztosítása is, ők dönthetnek a polipok, daganatok milyenségéről, ami feltétele az érintettek további kezelésének.