Közvagyont a magánzsebekbe!

válassz
2016-11-11 15:14
KÖNNYEBB LESZ MEGÚSZNI A KÖZBESZERZÉSEKET. Élesen bírálja a Transparency International Magyarország a közbeszerzési törvény módosítását. A Figyelő kormány közeli forrásból úgy értesült, az uniós támogatások kifizetését pörgetné fel a kabinet, 2018-ra szeretnénk minden pénzt lehívni.
Bőven lenne mit finomítani az egy éve hatályba lépett új közbeszerzési törvényen. Például kivenni belőle azt a részt, amely lehetővé teszi, hogy a kormány mentesítést adjon a kartellezés miatt kiszabott hároméves közbeszerzési tilalom alól. Ez az idén júliusban bevezetett rendelkezés azonban minden bizonnyal továbbra is hatályban marad. Változnak viszont a közbeszerzési eljárás értékhatárai: csaknem a duplájára emelkednek. Az eddigi 8 millió forint helyett 15 millió forintig lehet közbeszerzés nélkül árut és szolgáltatást vásárolni, építési beruházások esetén pedig a jelenlegi 15 millió forintos értékhatár 25 millió forintra emelkedik. Az előterjesztés már az Országgyűlés előtt van.

EGYSZERŰSÍTÉS
A kabinet érvelése szerint a módosítás átláthatóbb, s gördülékenyebb gyakorlatot eredményez. Az egyszerűsítés és gyorsítás érdekében módosulnak a szabályok, azéért, hogy ne kelljen bizonyos értékhatár alatt hosszadalmas és bonyolult közbeszerzési eljárást lefolytatni. Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: olyan lesz a szabályozás, „amely a verseny fokozására készteti a szereplőket." Az új uniós irányelvek alapján nem az ár lesz az egyedüli döntő szempont. Hozzátette, hogy az idei a pályáztatás éve, a 2017-es év pedig a kifizetések éve lesz, a kabinet 2018-ra szeretné az összes pénzt lehívni.
A Transparency International Magyarország (TI) szakértői azonban nem optimisták. Úgy vélik, hogy a módosítások „nagymértékben megkönnyíthetik, hogy a közpénzek átláthatatlanul kerüljenek haveri zsebekbe." A dolog pikantériája érvelésük szerint az, hogy mindezt a közpénzek felhasználásának a szigorítása és a közbeszerzési verseny élénkítése jegyében teszi a kormány. A TI hangsúlyozza: az alacsony értékű közbeszerzéseknél a legnagyobb a korrupció veszélye, ezen a területen a legátláthatatlanabbak a szerződések. A közpénzt költő szervezetek, például minisztériumok, állami vállalatok sokszor trükkös módon igyekeznek kijátszani a törvényeket, például feldarabolják a beszerzéseiket, csak hogy ne kelljen közbeszerzést lefolytatniuk.

Minderről bővebben olvashat a Figyelő hetilap friss számában.