A kormány szerint nincs veszélyben a cafeteria

Baka F. Zoltán
2016-12-06 14:25
Akinek jó munkaerőre van szüksége, annak fenn kell tartania a béren kívüli juttatásokat.
Nem számol a kormány azzal, hogy a dinamikus béremelési program elsorvasztja a cafeteria juttatásokat. A munkáltatók képviseletében a bértárgyalásokon részt vevő szervezetek részéről elhangzott, hogy a járulék- és adócsökkentéssel együtt is nehéz lesz sok cégnél kigazdálkodni az intenzív minimálbér-emelés fedezetét kigazdálkodni. Lesznek vállalkozások, amelyek a részmunkaidős foglalkoztatást választják, vagy teljesen a feketegazdaságba terelik át a dolgozóikat. Az is megoldás lehet, hogy szűkítik vagy visszavonják a cafeteria juttatásokat, amelyek közterhe jóval nagyobb, mint a járulékcsökkentés után a béreké lesz.

Ilyen hatástól azonban nem tart Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető minisztert még a múlt heti kormányinfón kérdeztük erről. Megemlítette, hogy a bérmegállapodás 2022-ig terjed, s ennek hiányában is nagy nyomás lenne a munkaadókon, hogy emeljék a béreket. Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy amennyiben most nem lett volna minimálbér-emelés, akkor is jelentős mértékben emelni kellett volna a fizetéseket, ugyanis akkora a jó munkaerő iránti kereslet. Épp ezért, akinek kvalifikált munkaerőre van szüksége, az nem tudja megszüntetni a cafeteriát - osztotta meg véleményét.

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a foglalkoztatás körülményeit ellenőrző hatóságok kiemelt figyelmet fordítanak-e jövőre a cégekre. Lázár válasza szerint nem, mert az érdekképviseletektől azt a garanciát kapták, hogy a béremelési program végrehajtható. Első körben, a kormány elképzeléseinek megismerésekor elmondták, miben látnak kockázatot. A tiltakozásukat követte a kormány eredetileg tervezettnél nagyobb járulék- és adócsökkentési javaslata, amit a munkaadók végül elfogadtak - közölte a miniszter, hozzátéve: nincs ok, hogy a kormány megkérdőjelezze a munkáltatók az érték- és helyzetítéletét, akik a megállapodás aláírásával szentesítették, hogy az abban foglaltakat tudják vállalni.

Végül arra kérdeztünk rá, hogy két év múlva, 2019-ben folytatódhat-e a minimálbér és a garantált bérminimum emelése. Erre azt mondta, hogy két év múlva sor kerül a program felülvizsgálatára, s a gazdaság teljesítményén múlik, hogy folytatódhat-e a járulékcsökkentés. Ugyanez érvényes a minimálbérre is, mint fogalmazott: „meglátjuk, most két évre megállapodtunk."