16 éves korig nincs szelekció a balti országban, amely a PISA-felmérés európai éllovasa.
A magyar kormány a múlt héten sokféleképp magyarázta a siralmas eredményt, amelyet a 15 éves diákok PISA felmérései mutattak. Szó volt más módszerekrÅ‘l, eltérÅ‘ tananyagról, a tanárok felelÅ‘sségérÅ‘l, s persze a rút anyagiakról is. Pedig elég lenne csak körülnézni Európában, hogy lássuk: nem a pénz, sokkal inkább a megközelÃtés és a stabil környezet a lényeg.
A mindössze 1,3 milliós Észtország diák-jai az OECD-államok között a harmadik helyen, Európában pedig a dobogó legfelső fokán végeztek a természettudományos tesztben, s csak valamivel gyengébb eredményt értek el matematikában és szövegértésben.
Aki forradalmian új módszerekre tippel, az téved. Észtország sok szempontból a régi rendszert Å‘rizte meg az oktatásban. „Évtizedek óta erÅ‘s nálunk az alapszintű oktatás. Nemrég egy felmérésbÅ‘l az is kiderült, hogy az 50-60 éves generációt tekintve is a legjobbak között vagyunk az OECD Ã...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2016/50 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg elÅ‘fizetési azonosÃtóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!