Lapunk több forrásból származó értesülései alapján kirajzolódnak a négyes metró ügyében az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által feltárt mintegy 167 milliárd forintos visszaélés részletei. A legnagyobb összegek a Siemens és az Alstom szerződéseihez kötődnek, de a megkötött 100 kontraktusból közel 60 esetében emelt kifogást az OLAF.
Rengeteg találgatás látott napvilágot az utóbbi két hétben a négyes metró körüli visszaélésekkel foglalkozó OLAF-jelentés tartalmáról. Volt olyan megszólaló, aki a dokumentum létezésének tényét is kétségbe vonta, miközben kormányzati vezetők egészen sok számot és részletet megosztottak a közvéleménnyel. Lapunk különböző forrásokat felhasználva járt utána a tényeknek, így sikerült megalapozott képet kialakítanunk a dokumentum tartalmáról. Lássuk a részleteket!
KORRUPCIÓ SZÁMOKBAN
Először is az adatokról: a négyes metró a szerződések alapján összesen 452,6 milliárd forintba került. Az OLAF-jelentés szerint a szabálytalan szerződések a teljes összeg mintegy 60 százalékát - 272,8 milliárd forintnyi állományt - teszik ki. Tizenegy olyan szerződésről tudunk, amelyekben annyira kirívóak voltak a szabálytalanságok, hogy a magyar fél inkább ki is vette őket az uniós finanszírozású körből. Az eg...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2017/5 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!