Az Alzheimer-kór nyomában

TITOKZATOS LEÉPÜLÉS
Bucsky Péter
2017-02-02 06:18
frissítve: 2017-01-31 14:39
Hiába a genetika és az idegtudományok fejlődése, még mindig nem értik a tudósok, hogyan alakul ki az időskort megnehezítő, gyógyíthatatlan betegség.
Megfejtett rejtély
■ Soha nem látott alapossággal írták le a Bonni Egyetem kutatói az Alzheimer-kór bioké-miai folyamatait, így még egy lépéssel közelebb jutottunk a rejtélyes betegség megértéséhez. Korábban azt gondolták a tudósok, hogy a sejteken kívüli béta-amiloidok járulnak hozzá a neuronok elhalásához, de ma már egyre többen vélik úgy, hogy ezek csak a sejten belül lehetnek képesek rá. Erre utal az is, hogy a beteg sejtek mitokondriumai, ezek a minierőművek elromlanak, s tulajdonképpen energiahiány miatt sorvadnak a sejtek. A német kutatók megvizsgálták, hogy a mitokondrium működésére milyen hatással vannak a béta-amiloidok, de elsőre nem találtak semmilyen észlelhető hatást. Hosszabb távon azonban észrevették, hogy gátolják más fehérjék eljutását a mitokondriumokhoz. Ezek a sejtelemek nagyon hasonlítanak egy bonyolult géphez: folyamatos karbantartást igényelnek, a cserealkatrészeket a fe...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2017/5 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!