A pszichiátriai gyógykezelést kritizálta az ombudsman

válassz
2017-02-14 13:55
Az alapjogi biztos szerint a sürgősségi pszichiátriai gyógykezelés elrendelésének gyakorlata komoly visszásságokat vet fel a hatékony jogorvoslathoz való jog szempontjából, az ellentmondó értelmezések pedig a jogbiztonság követelményét sértik - tartalmazza az ombudsman jelentése.
Székely László a szabályok pontosítása, a jogértelmezés egységessé tétele érdekében fogalmazta meg javaslatait az igazságügyi tárcának és a bíróságoknak.
Felidézik: egy civil szervezet jelezte beadványában, hogy aggályokat vet fel az a szabályozás, hogy a sürgősségi pszichiátriai gyógykezelés elrendelésekor az érintetteknek a kórházba szállítástól számított 27. napon kell legkésőbb kézhez kapniuk az intézkedés jogszerűségéről döntő határozatot, ami lényegében kiüresíti a fellebbezési jogukat.
Hozzáteszik: a jogorvoslat hatékonysága kiemelt alapjogi kérdés, ugyanis a bíróság az érintettek önrendelkezését, személyi szabadságát súlyosan korlátozó kényszerintézkedésről dönt.
A vizsgálat feltárta, hogy az igazságügyi tárca és a Kúria jogértelmezése között tartalmi ellentmondás van, ez pedig az ombudsman szerint önmagában sérti a jogbiztonság követelményét.

A jelentés szerint az igazságügy miniszter által képviselt jogértelmezés áll összhangban Magyarország nemzetközi emberi jogi kötelezettségeivel és ez szolgálja a sürgősségi gyógykezelés alá vont személyek jogának megfelelő érvényesülését. Ennek alapján ugyanis a sürgősségi beszállítástól számított 96 órán belül írásba foglalt, indokolással ellátott, a beszállítás és a kényszergyógykezelés szükségességéről rendelkező elsőfokú határozatnak kell születnie. Vagyis szükséges lenne az egészségügyről szóló törvény pontosítása - tartalmazza a dokumentum.
Az alapvető jogok biztosa ezért felkérte az igazságügyi minisztert, hogy - a Kúria és az Országos Bírósági Hivatal (OBH) bevonásával - készítse elő az egészségügyről szóló törvény olyan módosítását, amely megteremti a szabályok egységes alkalmazásának feltételeit.

A biztos hangsúlyozta, hogy a pontosítással párhuzamosan szükséges felmérni a módosítás hatásait is, ezért javasolta az OBH elnökének, hogy fontolja meg egy olyan átfogó vizsgálat elrendelését, amely kiterjedne a sürgősségi beszállítás indokoltságának bírói megállapításához kapcsolódó eljárási gyakorlatra - közli a hivatal.
A biztos utalt arra, hogy gyakran jóvátehetetlenek a kiszolgáltatott helyzetben lévőkkel szemben alkalmazott jogszerűtlen, aránytalan intézkedés következményei. Ezért az ombudsman az igazságügy minisztert arra is kérte, gondoskodjon arról, hogy az igazságügyi elmeszakértők megfelelő képzést kapjanak a munkájuk bírósági eljárásban betöltött szerepének fontosságáról, a szakértői vélemények minimálisan szükséges tartalmi elemeinek köréről - tájékoztat az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala.
MTI