Hozzátette: az Európai Bizottság és kereskedelmi partnerei jogászaik útján panaszt tesznek a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO), amennyiben a hangnem nem változik meg Washingtonnal.
"Természetesen azt szeretnénk, hogy megerősítsük pozíciónkat a világ többi részén. Amit kínálunk, az a stabilitás, a jogállamiság, a szabályokon alapuló rendszer és a multilateralizmus, a korábbinál sokkal több politikai támogatással" - fogalmazott. Ezen klasszikus erényeink megerősödtek a jelenlegi politikai bizonytalanságok által - tette hozzá.
Az uniós biztos szerint az ázsiai országok esetében helyes, hogy az unió nagyobb politikai súlyt és nagyobb politikai erőfeszítéseket fektet a már megkezdett tárgyalások előre menetelébe. Ez nem az Egyesül Államok ellen történik, ugyanakkor számos partner egyértelmű jeleket vár arra vonatkozóan, hogy a világ nem fordult a protekcionizmus felé - idézte Jyrki Katainen kijelentését a brit napilap.
Egyes gazdasági-pénzügyi elemzők szerint az euróövezeti gazdaságok közül az ír és német szenvedné el a legtöbb hátrány az amerikai kereskedelmi politika esetleges protekcionista fordulatakor.
A Fitch Ratings londoni elemzőinek február elején közzétett véleménye szerint az amerikai kormány egyes retorikai fordulatainak agresszív hangneme nem arra vall, hogy könnyű tárgyalási időszak következik, és arra sem, hogy túl sok lehetőség lenne a kompromisszumra.