Az erdélyi településre tervezett veszélyes cianidos bányászat ellehetetlenülése miatt 4 milliárd dollárra perli a román államot egy homályos hátterű kanadai csoport. Immár az észak-amerikai országgal kötött szabad kereskedelmi egyezményre is hivatkoznak.
A kanadai bányatársaságok Európában is igen aktívak. A Gabriel Resources nevű cég a Verespatakra tervezett külszíni bányában kitermelt kőzetből nátrium-cianiddal akarta kioldani az aranyat és az ezüstöt. Magyarországon mindenki jól tudja, milyen kockázatokkal jár ez az eljárás. A 2000-es tiszai cianidszennyezésben nemcsak a pusztítás volt borzasztó, de az ausztrál és román tulajdonosok nem álltak helyt az Aurul által okozott károkért. A jogerős ítélet ellenére a csődbe menekített társaságok után senki sem fizetett.
A Roşia Montană Gold Corporation részvényeinek 80 százaléka a torontói bejegyzésű Gabriel Resources Ltd. tulajdonában van, 19,3 százalékot pedig a román állam birtokol, a dévai Minvest bányatársaság révén. A Gabriel Resources Ltd.-t a vitatott hírű román-ausztrál állampolgárságú üzletember, Frank Timiş alapította 1995-ben. A vállalat részvényeinek piaci értéke jelenleg 593 millió kan...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2017/8 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!