Hírösszefoglalónkban többek közt a fényt csapdába ejtő, nanoméretű aranypiramisok, a pandák foltjainak rejtélye, a hajfestés új módjai és a gyerekeket butító, mértéktelen tévézéssel kapcsolatos friss kutatások is felbukkannak.
Miért fekete-fehérek a pandák?
■ Tavaly fejtették meg, hogy miért is fekete-fehér csíkosak a zebrák: így álcázzák magukat a ragadozók elől. De hogyan lehetséges ez a zöld szavannáktól ennyire eltérő színekkel? A megoldást az jelenti, hogy a ragadozók - oroszlánok, hiénák - színvakok. A minták viszont nemcsak az elbújást segítik, hanem a kommunikációt is: az állatok ezekről könnyen és szinte azonnal felismerik egymást. Hasonló a helyzet a pandáknál, és ezt most bizonyítani tudták a Kaliforniai Egyetem kutatói. Azért volt nehéz a feladat, mert nincs még egy emlős, amelynek ilyen furcsa foltjai lennének. Arra jutottak: a fehér szín arra szolgál, hogy el tudjanak bújni a hóban, míg a fekete - főként a mancsaikon és a lábaikon - arra való, hogy ne látszódjanak a sötétben. Ilyenkor ugyanis a fehér hasuk és pofájuk általában nem látszik ki, mivel összehúzzák magukat alvás közben. A szemük kör...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2017/11 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!