A magyar munkaerőpiacon Csehországgal összehasonlítva és arányosítva 500 ezer dolgozó hiányzik. A foglalkoztatók munkaerőhiánnyal küzdenek. Hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy a rendszerváltoztatás idején nálunk megszűnt másfél millió álláshely, az összesnek a 30 százaléka - míg a cseheknél csak a 10 százaléka -, és 2010-ben a számukat illetően ugyanott tartottunk, mint 1996-ban, a foglalkoztatás újkori mélypontján. 2006-ig a másfél millió megszűnt munkahely romjain tíz év alatt 200 ezer új munkahely keletkezett, hogy aztán a 2008-as válsággal szépen visszazuhanjunk az 1996-os szintre.
A magyar foglalkoztatáspolitikának, valamint a szak- és felnőttképzésnek a 2010-et megelőző 20 esztendőben lehettek részsikerei, de a számok alapján a strukturális kihívásokra nem voltak válaszai. Tényként fogadta el, hogy egymillióval kevesebben jelennek meg nálunk a nyílt munkaerőpiacon, mint Csehországban, és gyakorlatila...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2017/12 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!