Nagyhatalmi ambíciók

Dunai Péter
2017-03-23 06:16
frissítve: 2017-03-21 12:36
A Phenjannak címzett amerikai fenyegetések valójában Pekingnek szólnak. Ettől függetlenül komolyan kell venni azt, hogy az észak-koreai rezsim atomnagyhatalom akar lenni.

Észak-Korea, a világ talán leginkább militarizált országa a minap próbált ki egy nagy teljesítményű rakétamotort, feltehetően egy interkontinentális ballisztikus rakéta első fokozatát. A 25 milliós állam Kína, az Egyesült Államok és India után létszámban a negyedik legnagyobb fegyveres erőt tartja fenn. Tízéves a kötelező katonai szolgálat, a lakosság negyede, csaknem minden katonakorú férfi és sok nő a hadsereghez vagy annak tartalékához tartozik. Így a társadalom is a hadsereg, az erőszakszervezetek köré épül Kim Dzsongun, a főparancsnok-diktátor felügyelete alatt. Kim kíméletlenül végez mindenkivel (még a közeli rokonaival is), aki a hatalmát veszélyeztetné. Emiatt a hadsereg is, eltérően más államok fegyveres erőitől, nem befolyásos, a diktátorra esetleg veszélyt jelenthető tábornokok vezetése alatt áll, hanem a szamárlétrát megjárt, a vezérhez feltétlenül hű katonák irányítják. Aki kilép ebből ...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2017/12 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!