RIADÓ!
Noha érkeztek jelzések, hogy a britek diszkréten tapogatóztak más irányban is, így Moszkva - és talán még Peking - felé, hogy információkat gyűjtsenek Masoodról, London ezt hivatalosan tagadta. Vlagyimir Putyin elnök a terrorcselekmény kapcsán nemzetközi terrorellenes összefogást szorgalmazott, Alekszej Puskov, a Föderációs Tanács információ-politikai bizottságának elnöke viszont kétségeit hangoztatta annak kapcsán, hogy Nagy-Britannia elfogadná-e Oroszország segítségét.
A brit szolgálatoknak első lépésként Theresa May kormányfő személyes biztonságát kellett megerősíteniük, továbbá riasztották a hatalmas apparátus több szintjét. Így készenlétbe helyezték azt a századnyi különlegesen képzett katonát, rendőrtisztet, mesterlövészt, akik a többi feltételezett terroristát gyorsan, hatékonyan, a terroristákhoz nem tartozó állampolgárok élete maximális védelmével kiiktathatják.
Theresa May a miniszterelnökségi rezidencián, a Downing Street 10-ben válságtanácskozást tartott kormánytagok, nemzetbiztonságért felelős vezetők, katonák részvételével. Felállt a válságstáb, aktiválták a különleges kommunikációs csatornákat aktivált a kormányfő és az érintett testületek, nemzetközi szervezetek között.
A brit szolgálatok két alapirányt követtek. Egyfelől mozgósították az operatív szervezeteket, mindenekelőtt a SAS-t (köznyelven a kommandósokat). Theresa May kormányfő rangidős katonai szárnysegédje mindenkor a SAS magas rangú tisztje. Ő felelt azért is, hogy a Brit Királyi Légierő nehézhelikoptere riadókészültségben legyen a Londontól mintegy 50km-re, néhány percnyi repülőútra lévő Odiham légibázison, ha egy második, nagyobb terrorcselekmény történne, kimenekítse a kormányfőt és legszűkebb stábját.
További részletek a Figyelő 2017/13. számában!