A Dunaferr meglepődött, Varga a Facebookon üzent

2013-08-22 08:00
A nemzetgazdasági miniszter tárgyalásokat kezdeményezett szerdán a Dunaferr Zrt. tulajdonosaival a cég megvásárlásáról, miután a kormány a hétfői székesfehérvári kihelyezett ülésén arról döntött, hogy még a héten vételi ajánlatot tesz a dunaújvárosi vasműre. A cég vezetése közölte, hogy a miniszter levelet azonnal továbbítják az orosz tulajdonosoknak, és "a lehető legrövidebb időn belül" válaszolni fognak rá.
A megvásárlásról szóló döntés azután született, hogy az ISD Dunaferr Zrt. 1500 fős létszámleépítést jelentett be, amit a vállalat tartós veszteségességével indokoltak a tulajdonosok. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a kormány nevében Evgeny Tankhilevich vezérigazgató részére szerdán küldött hivatalos megkeresésében azt írta: "Magyarország Kormánya felhatalmazott arra, hogy a kormány részéről az ISD Dunaferr Dunai Vasmű Zrt. megvásárlására irányuló tárgyalásokat a cég vezetésével haladéktalanul megkezdjem."A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye emlékeztet: a Dunai Vasművet a magyar állam az akkori kormány döntése alapján 2004-ben privatizálta.

Varga a Facebookon üzent
A 444 millió forintos vételár mellett a vevők jelentős feltőkésítésre és beruházásra tettek ígéretet. A Dunaferrnél ezt követően 2007-ben és 2010-ben is tulajdonosváltásra került sor. Varga Mihály a Facebook-oldalán szerdán közzétett bejegyzésében azt írta: "nem államosítunk, (...) piaci alapon teszünk vételi ajánlatot, amit ha elfogadnak a tulajdonosok, akkor megállapodunk, a cég állami tulajdonba kerül, ha nem, megy tovább az élet. Dunaújváros ez utóbbi esetben is számíthat ránk!"A nemzetgazdasági miniszter hétfőn délután, a kormányülés után jelentette be, hogy a kormány még a héten vételi ajánlatot tesz a Dunaferr-re. A miniszter előzőleg délelőtt személyesen tájékozódott Dunaújvárosban, egyeztetett a Dunaferr vezetőségével, továbbá megbeszélést folytatott szakszervezeti és üzemi tanácsi vezetőkkel is. A dunaújvárosi megbeszéléseket követő sajtótájékoztatón a Dunaferr esetleges "visszaállamosítását" firtató újságírói kérdésre a miniszter azt mondta, hogy ez nem merült föl a megbeszélésen. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a cégre szükség van, és jelezte, hogy a Dunaferr helyzetéről a székesfehérvári kihelyezett kormányülésen is tárgyalnak majd.

A Dunaferr meglepődött
Az ISD Dunaferr Zrt. szóvivője szerdán - a hivatalos megkeresést megelőzően - az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a vállalat menedzsmentjét meglepte a magyar kormány hétfői vételi ajánlata. Mezőközy András közölte: a cégvezetés és a miniszter közötti, hétfő délelőtti tárgyaláson egyáltalán nem volt téma az állam vásárlási szándéka. Hozzátette: amennyiben a kormány valóban megfogalmazza vételi ajánlatát, arról biztosan nem a menedzsment fog dönteni, hanem a tulajdonos. Miután szerdán délután a Dunaferr cégvezetője megkapta a nemzetgazdasági miniszter hivatalos megkeresését, amelyben tárgyalásokat kezdeményez a magyar kormány és a cég tulajdonosai között a társaság megvásárlásáról, a szóvivő közölte, hogy a levelet azonnal továbbítják a tulajdonosoknak, és "a lehető legrövidebb időn belül" válaszolni fognak rá.Az ellenzéki pártok bírálták szerdán a kormány Dunaferr-rel kapcsolatos döntését. Az MSZP szemfényvesztésnek tartja, hogy a kormány egymásnak ellentmondó nyilatkozatok után vételi ajánlatot kíván tenni a Dunaferr-re. Gúr Nándor, a szocialista párt alelnöke szerint két éve világosan látszik, hogy az acélipari cégnél probléma lesz a foglalkoztatottakkal, a kormány ez idő alatt mégsem tett semmit.Az Együtt-PM nem ellenzi, ha a kormány "államosítással" próbálja megmenteni a ISD Dunaferr Zrt. munkahelyeit, de szerintük jól látható, világos garanciák nélkül ez a lépés csak a zavarosban való halászást segíti. Scheiring Gábor, a választási szövetség szakpolitikusa szerdai sajtótájékoztatóján azt a kérdést tette fel: az állam rendelkezik-e olyan üzleti tervvel, amelyik garantálja, hogy a cég az államosítás után nem jut a Mal Zrt. vagy a Malév sorsára.A Demokratikus Koalíció valóságos megoldást, nem a választásoknak szóló látszatmegoldást vár a kormánytól a Dunaferr ügyében. Varju László pártigazgató szerdai sajtótájékoztatóján azt firtatta, hogy mennyibe kerül az adófizetőknek a veszteséges és jelentős fejlesztésekre szoruló acélipari vállalat megvásárlása.

A Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) ugyanakkor üdvözölte a kormány vásárlási szándékát. A szakszervezeti szövetség szerdai közleményében emellett arra kérte a vállalat vezetését, hogy folytasson mielőbbi érdemi konzultációt a szakszervezetekkel a munkahelyek megőrzése érdekében, ami nemcsak a vállalat és Dunaújváros, hanem az egész térség jövőjét is befolyásolja.
MTI