Az adózás messze nem a gazdaságpolitika egyetlen faktora, hiszen a munkahely-teremtést, a versenyképességet és a növekedést számos egyéb tényező, így a kereskedelmi nyitottság, a befektetési politika alakulása és a tulajdonjogok védelme is befolyásolja. A Heritage Foundation Wall Street Journallal közösen megjelentetett indexe (The Index of Economic Freedom) az országok gazdasági szabadságát számos mutató szerint értékeli. A nyugat-európai jóléti országokról általánosságban elmondható, hogy a széles állami szektort és a magas adókat szabad gazdaságpolitikával társítják, az általuk követett irányok azonban jelentősen eltérnek.
Az indexet a '90-es években publikálták először: akkor a fenti kilenc ország közül Ausztria és Hollandia állt a lista tetején, míg Svédország és Olaszország volt a nyolcadikon és kilencediken. A csoportból a 2014-es rangsor élén Dánia áll, amely a magas adók mellett piacorientált politikát folytat, munkaerő-piaca is liberalizált, így a világ tizedik „legszabadabb" gazdasága. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia soha sem ért el ilyen magas pozíciót, Finnország pedig idén csak a tizenkilencedik, megelőzve a huszadikként rangsorolt Svédországot, Franciaország pedig a lehangoló 70. helyen szerepel. Sanandaji professzor szerint az adatok azt mutatják: a nyugati jóléti államok a piachoz való alkalmazkodásban térnek el egymástól.
Svédország GDP-hez viszonyított adórátája 1996 és 2012 között 5 százalékkal csökkent, de az összesített indexben tizenegy ponttal javított pozícióján: ha ez ma is a '96-os szinten lenne, akkor Svédország Szaúd-Arábiát és Paraguay-t megelőzve a 80. helyen lehetne. Hasonló folyamatok zajlottak Dániában és Finnországban is. Franciaország és Olaszország pontszáma stagnál - a két ország a növekvő adókra támaszkodik, ahelyett, hogy a közszolgáltatások növekedés-orientált reformjára törekedne. Ausztria és Belgium végrehajtott néhány gazdasági liberalizációs lépést, de azokkal párhuzamosan adót is emeltek.
A nyugati jóléti államok megújulására Skandinávia és Hollandia lehet a példa: a rendszer alapvető elemei az államigazgatás karcsúsítása, az adócsökkentés és a növekvő liberalizáció. Bár a következő évtizedek fejlődési potenciálját nehéz megjósolni, de Sanandaji professzor a siker receptjét a gazdasági szabadság fokozásában látja.
Nima Sanandaji svéd professzor, következő könyve „A reformok reneszánsza" címet viseli.