Arbitrázs: kockázatmentes haszon elérése különböző piacok értékelésének kiegyenlítésével, úgy, hogy az egyik piacon létesített eladási pozíciót egy másik piac vételi pozíciójal ellentételez. Ha eltérő árfolyamok alakulnak ki két piacon, akkor nyereséges az olcsóbb piacon venni, a drágább piacon pedig eladni. Az erre specializálódott kereskedők az arbitrazsőrök.
Aukció: az állampapírok elsődleges kibocsátási formája, a forgalmazó brókercégeknek szervezett árverés.
Bamosz: a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Országos Szövetsége, a magyarországi alapkezelők 1993-ban alakult szakmai szervezete.
Bankközi piac: a bankok e részpiacon helyezik ki ideiglenesen felesleges forint- és devizaeszközeiket, illetve szükség esetén itt juthatnak forrásokhoz, az ügyletek jellemzően rövid lejáratúak.
Befektetővédelmi Alap (BEVA). a befektetőket kártalanító intézmény, mely az ügyfeleket bankonlént és betétenként százezer euróig kártalanítja.
Bemutatóra szóló értékpapír: olyan értékpapír, amelynek tulajdonosát a kibocsátó nem tartja nyilván. Ebben a ma már nagyon ritka esetben az értékpapírhoz fűződő jogokat az tudja gyakorolni, aki azt fizikailag birtokolja (bemutatja).
Benchmark: viszonyhozam, amelyhez az adott pénzügyi termék teljesítményét (hozamát) mérik. A kamatozó eszközöknél gyakori, hogy a benchmarkul a jegybanki alapkamatot, az állampapírok hozamát, vagy valamely bankközi kamatlábat (LIBOR, BUBOR) választanak.
Bessz: az árfolyamok tartós és erőteljes esése, a hossz ellentéte.
Bóvlipapír: angoliul junk, olyan részvény vagy kötvény, amely ugyan kiemelkedő megtérülést is hozhat, ám a kibocsátó társaság csődbe menetelének kockázata nagy.
BUBOR: Budapest Interbank Offered Rate, azaz a budapesti kereskedelmi bankok egymás közötti kihelyezési rátáinak átlaga, amelyet a Magyar Nemzeti Bank számol és tesz közzé naponta
BUX: a Budapesti Értéktőzsde részvényszekciójának legfontosabb mutatószáma, a vezető részvények árfolyamának átlagos változását jelző indikátor.
Carry trade: Ez a befektetési típus a kamatkülönbözetre, a hozamkülönbözetre játszik, a carry traderek saját erő helyett idegen forrásból finanszírozzák befektetéseiket. A modell a következő: a carry trader egy megbízható, alacsony kamatlábbal jellemzett gazdaságban hitelt vesz fel, és azt nagyobb kockázattal ugyan, de érdemben nagyobb hozam reményében egy kockázatosabb piacon befekteti. A befektető kölcsönvesz például Japánban, Németországban, vagy az Egyesült Államokban egy százalékos kamattal pénzt, azt átváltja például forintra, majd befekteti a forintösszeget a magyar állampapírpiacon 6-7 százalékos hozammal. A hozamkülönbség vonzó, a kockázat csak az, hogy a forint gyengülhet a forrásdevizával szemben.
CDS (credit deafult swap): hitelbiztosítási csereügylet, az országkockázat ismert mutatószáma. Olyan határidős csereügylet, amelynek célja egy hitel esetleges nemfizetés elleni biztosítása.
Certifikát: olyan forgatható értékpapír, amelyet valamely befektetési szolgáltató bocsát ki, s amelynek árfolyama egy mögöttes termék árfolyamának változásától függ. A befektető így profitálhat olyan termékek árváltozásából, amelyeket ténylegesen nem kell megvásárolnia.
Daytrade: napon belüli ügylet, ugyanazon a napon elkezdett és lezárt tranzakció.
Defláció: a termék és szolgáltatás árak folyamatos csökkenése.
Diszkont kincstárjegy: egy évnél nem hosszabb futamidejű állampapír, amelyet névérték alatti árfolyamon bocsátanak ki, s lejáratkor a névértéket fizeti vissza.
Diverzifikáció: a portfólió megosztása több értékpapír között, ezzel a legkedvezőbb hozam/kockázat arány elérése-
DOW Jones: a 30 legjelentősebb amerikai vállalat részvényeit tartalmazó részvényindex.
EBITDA: angolból származó rövidítés: earnings before interest, taxes, depreciation and amortization, vagyis magyarul: pénzügyi műveletek, adózás és amortizáció előtti eredmény. Megmutatja, hogy milyen a cég üzleti eredményessége, függetlenül attól, hogy mennyi pénze van, mennyi hitele és mennyi beruházása volt a múltban. A legegyszerűbb számítási képlete szerint az EBITDA az üzleti eredmény és az értékcsökkenés összege.
Egy befektetési jegyre jutó nettó eszközérték: a nettó eszközérték és a befektetési jegyek számának hányadosa, megmutatja, hogy egy befektetési jegyre mekkora vagyon jut.
Elsőbbségi részvény: egyes részvényesi jogokkal kapcsolatban elsőbbséget biztosító részvény. Lehet osztalékelsőbbségi részvény, szavazat-elsőbbségi, vagy elővásárlási jogot biztosító részvény.
EPS: egy részvényre jutó nyereség (earnings per share) - a vállalat teljes nyeresége a kibocsátott részvények számával elosztva.
Financial engineering: új pénzügyi termék létrehozása, a pénzügyi termékek piacán zajló termékfejlesztés..
FTSE 100: angol tőzsdeindex, amely a Londoni Értéktőzsde legfontosabb papírjainak indexe.
Határidős (futures) ügyletek: rögzített későbbi időpontra, rögzített áron megkötött tőzsdei adásvétel.
Hedge fund: tőkeáttétellel működő, nagy kockázatot felvállaló befektetési alapok, amelyek a speciális jogi forma miatt igen kevéssé szabályozottak, és sokáig csak a nagyon magas jövedelműek számára voltak elérhetők, főként az Egyesült Államokban.
Hossz: az árfolyamok tartós és erőteljes emelkedése, a bessz ellentéte.
Hozam és árfolyam összefüggése: a kötvények esetében az árfolyam a piaci kamatszinttel ellentétesen mozog. Vagyis, ha a piaci kamatok nőnek, a kötvény árfolyama csökken, míg ha a kamatok csökkennek, a kötvény árfolyama emelkedik.
Hozamemelkedés: a piaci hozamok (jellemzően valamelyik benchmark-hozam) értékének növekedése, ami a kötvényárfolyamok esését vonja maga után.
Hozamesés: a piaci hozamok (jellemzően valamelyik benchmark-hozam) értékének csökkenése, ami a kötvényárfolyamok emelkedését vonja maga után.
Hozamgarancia: Az a minimális hozam, melyet egyes alapkezelők és vagyonkezelők vállalnak a befektetőkkel szemben. Ha az alap által ténylegesen elért hozam ennél alacsonyabb, a jegytulajdonos akkor is jogosult a garanciában feltüntetett hozamra.
Inflációs célkövetés (inflation targeting): olyan monetáris politikai keretrendszer, melyben a jegybank explicit módon deklarálja a jövőbeni infláció alakulására vonatkozó célkitűzéseit, és kötelezettséget vállal a célok teljesítésére.
Intervenció: jegybanki beavatkozás a devizapiacon. A központi bank a devizapiacon devizavásárlással vagy -eladással befolyásolja a hazai fizetőeszköz árfolyamát. A jegybankok sokszor saját deviza eladásával gyengítik a devizájukat, olykor állampapírok vásárlásával mesterségesen lenyomják a hozamszintet.
IPO: elsődleges tőzsdei kibocsátás az angol initial public offering rövidítéséből származik. Az IPO során egy addig zárkörű részvénytársaság a tőzsdén keresztül eladásra kínálja addigi, vagy újonnan kibocsátott részvényeit, miután megkezdődhet a tőzsdei kereskedés a részvényekkel.
Japán gyertya: A technikai elemzések egyik legismertebb, legalapvetőbb eszköze. A gyertya 4 részből áll: a nyitó árból, a záróárból, az időszaki minimumárból és a maximumárból. Ez a négy érték különböző rajzolatokat mutathat, amelyből a technikai elemzők a jövőbeli árfolyam-mozgásokra tesznek előrejelzéseket.
Kontraktus: a határidős piacokon standardizált kereskedett termék, melyet a mennyiséggel és a termék megnevezésével lehet specifikálni.
LIBOR: London Interbank Offered Rate, a londoni bankok által jegyzett különböző futamidőkre vonatkozó bankközi kamatláb.
Likviditás: egy adott eszköz készpénzre konvertálhatósága, más megközelítésben egy adott személy, intézmény rövid távú készpénz-fizető képessége.
NIKKEI 225: japán tőzsdeindex, mely 225, elsősorban a „régi" gazdaságot reprezentáló japán vállalat részvényét tartalmazza
Nyíltpiaci műveletek: a jegybank azon tevékenysége, melynek során értékpapírokat (elsősorban államkötvényeket) értékesít vagy vásárol a jegybankpénz mennyiségének, illetve a kamatszint befolyásolásának céljából.
Opció: jogosultság valamely pénzügyi eszköz (deviza, részvény, kötvény, stb.) jövőbeni eladására, vagy vásárlására, előre megszabott áron.
Országkockázat: annak kockázata, hogy egy adott állam a külső adósságaival kapcsolatos fizetési kötelezettségeket nem teljesíti határidőre.
Osztalékhozam: az egy részvényre jutó osztalék és a részvény árfolyamának hányadosa.
OTC (Over the Counter) piac: másnéven a tőzsdén kívüli kereskedés. olyan „telefonos" piac, ahol bár számos értékpapírral lehet kereskedni, formailag mégsem tőzsde.
P/E: Árfolyam/nyereség arány. Egy részvény P/E mutatója azt jelzi, hogy a befektetők a vállalat egy részvényre jutó nyereségének hányszorosát hajlandók a részvényért fizetni. Számítása során a részvényárfolyamot (P - price) kell elosztani az egy részvényre jutó nyereséggel (EPS - earnings per share). Általában növeli a P/E mutató értékét, ha a vállalat magas hozzáadott értékű, dinamikusan bővülő iparágban tevékenykedik, ahol magasak a konkrét kibocsátó növekedési lehetőségei is..
PSZÁF: a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete. 2000. április elsejével alakult, feladata a teljes pénzügyi szektor működésének törvényességi felügyelete.
Rally: egy értékpapír vagy index intenzív,trendszerű emelkedése.
Shareholder: - Stakeholder: Előbbi adott részvénytársaság részvényese, míg utóbbiak közé mindenki beletartozhat, akire az adott vállalatnak hatása van,aki érdekelt, vagy érintett a cég működése által. Akár a a dolgozók, a testületi tisztviselők, akár a hatóságok, de még a vállalat környezetében élők, a civil szervezetek.
S&P500: A New York-i Értéktőzsde 500 legjelentősebb részvényének árfolyam-alakulását mutató index
Származékos termék: valamely alaptermékhez kapcsolódó „származtatott" tőkepiaci termék, például egy részvény későbbi időpontra érvényes határidős adásvétele.
Technikai elemzés A chart-követő elemzők azt feltételezik, hogy függetlenül a vállalatok fundamentumaitól, az egyes részvények árfolyamának múltbéli alakulása meghatározza a jövőbeli mozgásokat is. A technikai elemzők statisztikai és grafikai vizsgálat segítségével olyan szabályosan ismétlődő alakzatokat, illetve lélektani küszöböket keresnek, amelyből a jövőbeli árfolyam-alakulásra adnak előrejelzéseket.
Tőkevédelem: garancia arra, hogy az adott értékpapír lejáratakor a befektetők legalább a befektetett tőkéjüket visszakapják.
Változó kamatozás: ha az adott értékpapír kamatát a futamidő során csak egy-egy rövid periódusra (negyedév, félév) rögzítik, változó kamatozásról beszélünk.
Warrant: részvénytársaság által kibocsátott értékpapír, melynek tulajdonosa egy előre meghatározott áron megvásárolhatja a társaság részvényét (rendszerint egy, a kibocsátáskori árnál magasabb áron).
Vicces fogalmak
Borsókrém: BorsodChem-részvény
Dezső: dollár
Fehér elefánt: A rossz befektetések, a drága, költséges, mégis használhatatlan cégek, projektek jelképe. Dél-Kelet-Ázsiában (Laoszban, Burmában, Kambodzsában és Thaiföldön) ugyanis a fehér elefánt szent állat volt. Általában, ha fehér elefánt született, az előbb-utóbb a királyi udvarba került, ahol óvni kellett, táplálni, jól tartani, ráadásul az alattvalóknak is meg kellett engedni, hogy megtekintsék. Azért vált a rossz befektetés szinonimájává, mert hasznot nem hozott, költséget annál inkább, így a térségben az egymással kiszúrni igyekvő uralkodók egymásnak ajándékoztak fehér elefántokat, hogy annak költséges tartásával tönkre tegyék a másikat.
Hulló kés: A zuhanó árfolyam jelképe, nem érdemes megpróbálni elkapni.
Kábel: Font dollár keresztárfolyam
Kaviár közgazdaságtan: Csak a növekedésre fókuszáló gazdaságpolitika, melyben nem számít, ha gazdaság túlgyorsul és egyensúlytalanság lép fel.
Kifenekelés: Az árfolyamesés egy bizonyos szinten való megállása, ahonnan általában új, ellentétes trend indul el.
Kitárazás: Minden részvény-pozíció felszámolása, teljes eladás
Mamutok: A legnagyobb amerikai vállalatok, a Wal-Mart, a McDonald's, a Procter & Gamble, a Microsoft, az Exxon, az Apple, vagy a bankszektorban a Citigroup, a Bank of America összefoglaló neve, amelyek bámulatos éves átlagos részvényhozammal bírnak, olykor több évtizedes tőzsdei múltjuk ellenére is.
Misi: A „millió" szinonimája a brókerszlengben.
Ricsi: Richter-részvény
Yard: A „milliárd" szinonimája a brókerszlengben.