A Lehman Sisters nem dőlt volna be

Pap Milán
2013-10-25 19:50
frissítve: 2013-10-25 19:50
Míg a közösségi élet egyre több területén egyre nagyobb szerep jut a nőknek, addig a gazdaság még túlnyomórészt a férfiak terepének számít. Pedig a női vállalkozók kevésbé teszik ki nagy kockázatnak az általuk felépített céget, így nagyobb valószínűséggel vészelhetik a gazdasági válságot. A Lehman Sisters tevékenysége nem vezetett volna olyan bukáshoz, mint ami a Lehman Brothers esetében megtörtént - hangzott el mottóként a Nők és vállalkozások címmel a Parlamentben megrendezett pénteki konferencián.
A rendezvényre a Konrad Adenauer Alapítvány, a Fidesz Női Tagozata és az Európai Néppárt Női Tagozatának (EPP Women) közös szervezésében került sor, mintegy háromszáz meghívott résztvevővel. Köszöntő beszédében Pelczné Gáll Ildikó fideszes EP-képviselő, megjegyezte, női felsővezetők arányában (34 százalék) valamivel jobban állunk, mint az EU-átlag (30 százalék), a női vállalkozásokat azonban továbbra is ösztönözni kell, mind a politikai szabályozás, mind a gazdasági támogatások fejlesztése terén.

Nem pusztán esélyegyenlőségi, hanem versenyképességi kérdés a női vállalkozások sikere- jegyezte meg a Fidesz politikusa, amivel egyetértett Doris Pack, az EPP Women elnöke is, kiemelve, hogy Európa nem hagyhatja parlagon heverni a nők gazdasági részvételében rejlő lehetőséget. A kormányzó német CDU politikusa megjegyezte, a korábbi években az Európán kívüli országokban indított támogatási és hitelprogramok bizonyították, a nők jól sáfárkodtak kezdő tőkéjükkel.

A régi szerepfelfogások és a nem-optimális, férfiakra szabott támogatási rendszer hátráltatja a női vállalkozások kibontakozását- számolt be németországi tapasztalatairól a konferencia főelőadója, Katja von der Bey. A berlini Weiberwirtschaft női vállalkozások szövetkezetének ügyvezető elnöke szerint a női vállalkozók inkább szociális-kulturális vállalkozásokban érdekeltek, legtöbb esetben kevesebb tapasztalattal vágnak neki a cégalapításnak, ezért óvatosabbak a kockázatvállalás terén.

A Weiberwirtschaft ilyen női kisvállalkozásoknak nyújt segítséget, Európa egyik legnagyobb vállalkozói központjában. A nyolcvanas években indult szövetkezet 1996-tól egy 7000 négyzetméteres alapterületű központban működik, az egykori Kelet-Berlin területén. A szövetkezetben részvényt vásárló női vállalkozók kedvező áron bérelhetnek itt irodákat és műhelyeket, különböző támogatásokhoz juthatnak, vagy igénybe vehetik a központ által biztosított infrastruktúrát (gyermekelhelyezés, bevásárlás stb.). A szövetkezet hét éve működteti a vállalkozásokat segítő információs-tanácsadó leányvállalatát, idén márciustól pedig mikrohiteleket is biztosítanak a vállalkozások számára.

Katja von der Bey szerint sajnálatosan a Weiberwirtschaft még mindig egyedüli példaként áll Európában, annak ellenére, hogy az európai támogatási rendszerben lenne forrás még több, hasonló szövetkezeti központ létrehozására. A mostani rendszer azonban kevésbé nőbarát, a városok külterületeihez tarozó központok létrehozását ösztönzi, amelyek nehezen érhetőek el tömegközlekedéssel, gyermekellátó intézmények híján pedig megoldatlan probléma elé állítják a családos női vállalkozókat. Pedig a cél az lenne, hogy a gyermekvállalás és a gazdaságban kamatoztatott kreativitás egyenlő súllyal legyen jelen a nők életében. Sőt, ha lehet, erősítsék egymást, ahogy a Weiberwirtschaftnak otthont adó Berlin Mitte, ahol a gyermekvállalások száma a legmagasabb a városban. A megfelelő családi háttér, az arányos munkamegosztás elengedhetetlen a női vállalkozók számára- erősítette meg hozzászólásában Szabó Annamária, az RMDSZ Női Tagozatának elnöke, Béres Melinda, a Béres Gyógyszergyár igazgatósági tanácsának tagja, és Hrivnák Tünde divattervező is.