A lengyel gazdaságnak erős ösztönzésre van szüksége - pénzügyminiszter

2013-07-17 17:14
A növekedés lassulása miatt a lengyel gazdaságnak erőteljes stimulusra van szüksége, ez szükségessé teszi a költségvetési deficit növelését, ami viszont módot ad az infrastrukturális beruházások folytatására - mondta Jacek Rostowski pénzügyminiszter szerdán a Troika rádiónak adott nyilatkozatában.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a költségvetés deficitje az idén 16 milliárd zlotyval, a hazai össztermék (GDP) egy százalékával (1 zloty = 70,40 forint) meg fogja haladni a tervezett 35,6 milliárdot, mert a bevételek várhatóan mintegy 24 milliárd zlotyval elmaradnak az előirányzattól.

Ehhez azonban legalábbis 2013-14-re fel kell függeszteni annak a törvénynek az alkalmazását, amely megtiltja a költségvetési deficit növelését, ha az államadósság meghaladja a GDP 50 százalékát. A ráta már jelenleg 53 százalék közelében van.

Az ellenzéki pártok bírálták a deficit növelését, és azt hangoztatták, hogy a költségvetés már születése pillanatában irreális volt. Leszek Miller volt miniszterelnök, a balközép SLD vezetője szerint a terv annak megerősítése, hogy a gazdaság drámai helyzetben van, és a kormánynak nincs koncepciója a növekedés felpörgetésére.

Arkadiusz Mularczyk, a Solidarna Polska párt választmányának elnöke pedig a közigazgatási kiadások lefaragását, a bankok és a szupermarketek nagyobb megadóztatását sürgette. Lengyelország volt az unió egyetlen tagállama, amelynek a 2008-ban kezdődött válság alatt sikerült elkerülnie a recessziót.

A gazdaság azonban tavaly kezdett kifulladni, és az idei első negyedévben éves szinten csak 0,5 százalékkal bővült, az előző negyedévhez képest pedig stagnált.A lengyel jegybank új előrejelzése szerint a hazai össztermék (GDP) az idén csak 1,1 százalékkal nő a márciusban prognosztizált 1,3 százalékkal szemben.

A korábban vártnál lassabb lesz a GDP növekedési üteme a következő években is, jövőre a bank 2,4 százalékos, 2015-ben pedig 3,0 százalékos növekedésre számít, ez 0,2, illetve 0,1 százalékponttal alacsonyabb, mint a márciusban előre jelzett.

A növekedés lassulásának fő oka a legnagyobb exportpiac, Németország gazdaságának viszonylag gyenge állapota és a korábbi költségvetési megszorítások kedvezőtlen hatása. A személyi fogyasztás a mérsékelt béremelkedés és a foglalkoztatottság csökkenése miatt a következő két évben történelmileg alacsony szinten marad.
MTI