A plázastop ellenére gigaközpont épülhet Óbudán
2013-07-31 09:09
Felmentést kapott a plázastop alól az a terv, amit a német multi, az ECE tett le a minisztériumi bizottság asztalára - értesült a Figyelő Online. Akár három éven belül 55 ezer négyzetméteres bevásárlóközpont épülhet Óbudán.
Jelenleg az építési terveket megelőző úgynevezett koncepció terv készül - mondta a Figyelő Online-nak Christoph Augustin, az ECE Projektmanagement Budapest Kft. ügyvezető igazgatója, s hozzátette, hogy a pláza stop alóli felmentést valóban megkapták már. Ha a gazdasági tárca nem tesz kivételt, a lerobbant ipari övezetet valószínűleg tovább eszi a rozsda. Az ECE által korábban megvásárolt, vagy opciós szerződéssel biztosított területen túlnyomórészt még ma is ipari tevékenység folyik, valamint B kategóriás - nem éppen elegáns - irodák üzemelnek.
Engedély híján minden maradna a régiben, s a német multinak mindebből sok haszna aligha lett volna, ráadásul a környék revitalizációja sem valósul meg.
Természetesen megkérdeztük, mikor kezdődik, és mikor fejeződik be az építkezés, de erre nem kaptunk egyértelmű választ. Az ügyvezető igazgató szerint ez éppen úgy függ a régészeti feltárástól (ne feledkezzünk el arról, hogy a néhai Aquincumban vagyunk), mint a gazdasági-piaci környezet újbóli fellendülésétől. Ma úgy számolnak, az előkészületi munkák legkorábban 2014-ben vehetik kezdetüket, s az építkezés nagyjából 2 évet vesz igénybe.
A teljes beruházás 150-200 millió euró, azaz mintegy 45-60 milliárd forint - a pontos összeg a koncepció terv elkészülte után mondható meg.
Összesen mintegy 55 ezer négyzetméteres lesz a ma Aquincum Center munkanévre hallgató óbudai bevásárlóközpont. A három egymástól független épületben egyenként várhatóan 15-20 ezer négyzetméter lesz a bérbe adható terület - üzlethelyiségeknek, vendéglátó ipari egységeknek, szolgáltatóknak. Arról még nincs végleges döntés, hogy a szórakoztatásnak mekkora területet szánnak, például mozik helyet kapnak-e. Az ügyvezető igazgató ismételten azzal tért ki az egyértelmű válasz elől, hogy" a koncepció terv folyamatban van." Ugyanakkor megjegyezte, jó esély van arra, hogy olyan kereskedelmi egységek is megjelennek majd Óbudán, amelyek ma még nincsenek jelen Magyarországon. Erre - elmondása szerint - garancia lehet, hogy az ECE 17 országban üzemeltetett 189 kereskedelmi központjában nem kevesebb, mint 17 500 bérlővel áll üzleti kapcsolatban.
Egyszersmind céljuk - hangsúlyozta az ügyvezető igazgató -, hogy jelentős arányban legyenek helyi és regionális bérlőik, illetve magas arányban forgalmazzanak magyar termékeket.
Felvetésünkre, nem kockázatos-e olyan helyen építkezni, ahol nincs metrómegálló, Christoph Augustin úgy válaszolt, nem tartanak ettől. Magáról a helyszínről és vonzáskörzetéről igen részletes tanulmánytervet készítettek - szerintük a HÉV megálló, a forgalmas Szentendrei út és az autóbusz végállomás is megfelelő közlekedési kapcsolatot biztosít.
Ami az infrastruktúrát illeti, a Szentendrei út- Bogdáni út sarkán emelendő pláza környékén kicserélik a közműveket, s megújítják az úthálózatot. Az autósoknak P+R, a kerékpárosoknak B+R parkolókat építenek ki.
Az Aquincum Pláza látványtervei ugyan még nem készültek el, de z ügyvezető igazgató azt ígéri: „A külső megjelenítés tekintetében attraktív megjelenítésre törekszünk, hogy a kerület új látványosságává váljon."
A III. kerületi önkormányzatnak nincs ellenére, hogy pláza épüljön Óbuda közepén, éppen ellenkezőleg, örül neki. Puskás Péter alpolgármester ezt a meglepő kijelentést azzal magyarázza, hogy a bevásárlóközpont lerobbant ipari üzemek helyén épülne. Azaz egy tipikus rozsdaövezet újulna meg, amely amúgy a kerület szerves része. Arra a kérdésre, nem tartanak-e attól, hogy a hatalmas bevásárlóközpont elszívja majd a vásárlóerőt, s a kisebb üzletek egymás után zárhatnak be, az alpolgármester úgy válaszolt: az óbudaiak eddig átjártak a szomszéd kerületek plázáiba, ha viszont az Aquincum Pláza felépül, helyben költhetik el forintjaikat.
A kerület különben is hasznát veszi az ide települő plázának, az építményadó is az önkormányzat kasszájába folyik be, ami éves szinten elérheti a 150 millió forintot. Mindenesetre Óbuda már profitált magából a tervből is. A föld egy része, ahová a pláza épül, az önkormányzat tulajdonát képezte. Amennyiben a beruházás megvalósul, a szerződés értelmében az ingatlanfejlesztőnek 1 millió 250 ezer eurót kell az önkormányzatnak átutalnia, amit a környék rekonstrukciójára fordítanak. Puskás Péter alpolgármester hozzátette még, az építési engedély elfogadása fejében további infrastrukturális befektetéseket várnak el a beruházótól, akinek mindenekelőtt a környező úthálózatot kell megújítania.