A Roszatom szerződéseit érinthetik a büntetőintézkedések
2014-03-27 13:59
Az orosz állami atomenergetikai cég elnöke nem zárja ki, hogy a Roszatom néhány nemzetközi szerződése a külföldi büntetőintézkedések hatálya alá eshet - erről csütörtökön nyilatkozott Szergej Kirijenko Moszkvában.
"Tekintettel a gazdasági együttműködésre vonatkozó lehetséges korlátozásokról szóló számos megjegyzésre, ezt úgy értjük, hogy egyes (nemzetközi) szerződések politikai korlátozások alá eshetnek" - idézte Kirijenko szavait a Ria Novosztyi orosz hírügynökség.
Az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint a Roszatom elnöke egy, az orosz állami megrendelések rendszeréről tartott fórumon kijelentette, elvileg lehetséges, hogy a cég külföldi szerződései szankció hatálya alá kerülnek. Azt is közölte, hogy nincs fennakadás, minden szerződésbe foglalt szállításukat a vállalt menetrend szerint teljesítik.
A Forbes amerikai magazin orosz nyelvű internetes változata arra emlékeztetett, hogy szerdán a brit hatóságok közölték, felülvizsgálják együttműködésüket az orosz állami atomenergetikai céggel. 2013 szeptemberében a Roszatom egyezményt írt alá a Rolls-Royce brit és a finn Fortum céggel "egy atomerőmű Nagy-Britanniában való felépítésének és működtetésének vizsgálatáról".
Idén januárban Szergej Kirijenko már arról számolt be, hogy a Roszatom felkérést kapott atomerőmű blokkok megépítésére a szigetországban - írta a forbes.ru. Az Európai Unió állam és kormányfői 3 hete, március 6-án tartott rendkívüli csúcstalálkozójukon több szakaszban végrehajtandó büntetőintézkedésekről döntöttek Oroszországgal szemben, annak Ukrajna elleni fellépése miatt. A szankciók első két fokozatát végrehajtották, de harmadik fokozatként Brüsszelben széles körű gazdasági, kereskedelmi szankciók bevezetését helyezték kilátásba Oroszországgal szemben, amennyiben Moszkva további lépéseket tesz az ukrajnai helyzet destabilizálására.A múlt pénteken Brüsszelben Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette, hogy az Oroszországgal szemben alkalmazandó esetleges széleskörű gazdasági szankciókkal kapcsolatban nem került szóba az orosz részvétel felfüggesztése a paksi atomerőmű bővítésében, és nem is fog.
MTI