A tőkehúsok áfájának csökkentését kész tényként kezeli az NGM

Baka F. Zoltán
2013-10-02 17:02
A tőkehús áfájának csökkentése szerepel a kormány tervei közt, s ahogy a Nemzetgazdasági Minisztérium lapunknak elküldött válaszából kiderül, ezzel az adóváltozással számoltak, amikor a jövő évre 2,4 százalékos inflációt irányoztak elő.
A Figyelő Online több kérdésben azt firtatta a pénzügyekért felelős minisztériumnál, hogyan számolták ki, hogy jövőre 2,4 százalékos lehet az infláció. Ezt is alapul véve állítja azt a szaktárca, hogy tartható lesz a 2,9 százalékos államháztartási hiány, ugyanakkor több elemző is úgy látja, hogy a tényleges infláció - betudhatóan a rezsicsökkentéseknek - ennél alacsonyabb lehet, ami a kisebb fogyasztási adóbevételek miatt kockázatot jelent a büdzsére.

A minisztérium válasza szerint 2013-ban az infláció 2 százalék alatt maradhat, ebben döntő szerepe van a rezsicsökkentésnek, illetve az előző évhez képest alacsonyabb árupiaci áraknak (olaj, agrártermékek). Hozzátették, a termékek és szolgáltatások széles körében figyelhető még mérsékelt áremelkedés. Megjegyezték még, hogy az aktuális prognózis a dohánytermékek jövedéki adó és kereskedelmi árrés emelésének a korábbi előrejelzéshez képest lassabb begyűrűzésével számol. (Az új trafikhálózat kialakításakor a dohánytermékek árrését emelte a kormány, a jelek szerint azonban ez nem teljes egészében jelenik meg a végfogyasztói árakban.)

Az igazán érdekes megállapítás 2014-re vonatkozik: akkor némileg emelkedik ugyan az árváltozás üteme, de az idei fűtési szezon kezdetétől érvényesített további rezsicsökkentő intézkedések áthúzódó hatása és a tőkehús áfájának csökkentése jelentősen mérsékli az árakat ezen termékcsoportoknál - állítja az NGM, tényként kezelve, hogy a húsáfa csökkenni fog, egyben azt a termékkört - a tőkehúsokat - is megjelölve, amelyre vonatkozik az adóváltozás. Tőkehúsnak a sertés-, marhahúsokat nevezik, de például a baromfit nem, vagyis jelen állás szerint utóbbiakra nem vonatkozna az áfacsökkentés.

A további inflációs hatásokat elemezve az NGM megállapítja, hogy a dohánytermékek áremelkedésének áthúzódó hatása és a 2013 első felében végrehajtott rezsicsökkentések bázisból való kikerülése emelik az inflációt. Emellett a belföldi konjunktúra fellendülésével enyhül az elmúlt évek visszafogott keresletének ármérséklő hatása.

A szabályozott áras termékek árváltozása 2014-ben -1,5 százalékra várható a szaktárca szerint, a rezsit érintő további intézkedések miatt.