Az állam kegyeskedik adni

Kegyhely 2,5 milliárdért
VARGA ZSOLT
2013-10-03 10:51
A legnépszerűbb római katolikus búcsújáróhely újul meg nem kevesebb, mint 2,5 milliárd forintért jövő év végéig. A Figyelő Online információi szerint csütörtök délután Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében helyezik el az alapkövet.
Nem más, mint a Fons Sacer - belső egyházi jogi személy - nyújtott be pályázatot az Észak-magyarországi Operatív Program keretein belül, amit a „kiemelt turisztikai termék- és attrakciók fejlesztése" tárgyában írtak ki. A pályázat elnyerte az illetékesek tetszését, azaz győzött. A projekt a „Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely turisztikai fejlesztése" címet viseli. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2 milliárd 470 millió 512 ezer 850 forintos támogatásra ítélte érdemesnek. Ez az összköltség 99,399 százaléka. A maradék, látszólag töredék összeg, amit saját forrásból kell előteremteni, a beruházás nagyságrendje miatt így is tetemes.

Kálmán Peregrin kegyhelyigazgató szerint az elsőrendű cél az, hogy a XXI. század követelményeinek megfelelő, színvonalas körülmények fogadják a leglátogatottabb római katolikus búcsújáróhelyre érkező zarándokokat. Megújul a templom, a rendház, a gyóntatóudvar, a szabadtéri misézőhely, a zarándokház és új zarándokszállás épül.
A templomot átépítik, a hivatalos magyarázat szerint azért, hogy a kegyszobor és a restaurálandó kegyoltár jobban látható és könnyebben megközelíthető legyen. A program „kulcseleme" a kegyhely bejáratától induló, a szabadtéri misézőhelyet is magába foglaló tér felújítása, ahol díszburkolatot fektetnek le és igényes utcabútorokat helyeznek el a megfáradt vándorok várható örömére. A szabadtéri oltár a megváltozott liturgikus igények szerint alakul át. A lourdes-i barlang boltívébe és az oltár mögötti falfelületre Marko Rupnik jezsuita szerzetes rak ki nagyméretű mozaikot. Amikor az alkotó kilétére rákérdeztünk, azt a választ kaptuk, hogy alkotásai a világ legjelentősebb kegyhelyeit ékesítik.
A zarándokházat átépítik, a kétágyas szobák a szerzetesi cellák hangulatát idézik majd. De ennél is puritánabb lesz a most tervezett, három szárnyból álló zarándokszállás: hat-nyolcágyas szobák, tizennégy ágyas hálótermek fogják várni itt a zarándokokat.

Végül felhúznak egy fogadóépületet, információs centrummal, galériával, ahol európai szintvonalú fogadtatást ígérnek.
Azt egyelőre megbecsülni is nehéz, hány zarándokra számítanak Mátraverebélyen, ahol a kegyhely már ma is a legtöbb magyar hívőt vonzza. A tervekben szereplő számokból mindenesetre nehéz messzemenő következtetést levonni. A parkolóban 68 gépjárműnek biztosítanak majd helyet, az új konyhában 250 adag étel készülhet egyszerre, a kialakítandó mosdók pedig akár annak a 10 ezer hívőnek az igényeit is képesek lesznek kielégíteni, akik a nagy zarándoklatok idején a szabadtéri miséken vesznek részt.

Kérdés, a hazai zarándokon kívül mennyi külhoni hívőt tud majd megszólítani az újra álmodott kegyhely. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség feltehetően rájuk is számít, hiszen kiemelt turisztikai célú fejlesztésként fogadta be a projektet. Az mindenesetre tény, hogy a többszörösen hátrányos helyzetű, magas munkanélküliséggel sújtott Nógrád megyében ez az utóbbi évek egyik legnagyobb állami beruházása.