Az ár ára

VARGA ZSOLT
2013-06-05 15:42
Akár négy-hatszázmillió forintba is kerülhet egy komolyabb ár esetén a védekezés csak a leginkább kritikusnak tekinthető Római-parton. Már amennyiben nem következik be komolyabb baj, ami például nagyobb evakuálással jár.
Eddig majdhogynem sötétben tapogatóztunk, mennyibe is kerül az árvízi védekezés egyes kritikus szakaszokon. Ma már tisztul a kép. A Fővárosi csatornázási Művek Zrt. is elküldte az utóbbi három nagyobb árvíz számláit.

A Római-partra szűkítve a kört - ami a mobilgát építése kapcsán amúgy is viták tárgyát képezi -, elmondhatjuk, hogy szolid becslések szerint is több mint félmilliárd forintba kerülhet egy igazi áradat kivédése.

Puskás Péter, Óbuda alpolgármestere már eddig sem csinált titkot abból, hogy a kerület tízmilliókat fizet ki árvizek esetén csak homokzsákokra és ideiglenes szállások kialakításra. Azonban a nagyságrenddel nagyobb tétel a budapesti önkormányzat számláját terheli. A Fővárosi Csatornázási Művek Zrt.-től már nem volt olyan egyszerű hiteles adatokat beszerezni, azokat csak ismételt engedélyezések után adták ki. Nos, az adatok:

2002-es árvíz: 328 millió 853 ezer forint.
2006-os árvíz: 395 millió 922 ezer forint
2010-es árvíz: 138 millió 757 ezer forint

Természetesen ezek az összegek a teljes budapesti árvízi védekezésre vonatkoznak, de nem nehéz kitalálni, hogy legnagyobb részüket a leginkább kritikus két területen költik el: a Római-parton és a Margitszigeten. Elvégre a Belvárosban, ahol stabil és magas a gát, nem nagyon kell érdemben beavatkozni. Ráadásul a Római-part a Margitszigettel szemben is bizonyos elsőbbséget élvez, elvégre ott lakókat kell védeni és menteni.

A kerület és a főváros mellett persze még az Országos Katasztrófavédelem is kiveszi részét az árvízi védekezésből, s mindent összeadva jön ki az első ránézésre meghökkentően magasnak tűnő számla.

Van pénz a védekezésre

Az árvízi védekezés költségeinek fedezete biztosított - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.

A gazdasági tárca vezetője kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a katasztrófavédelem 51 milliárdos keretből gazdálkodik. A Belügyminisztériumnál felülről nyitott keret áll rendelkezésre a természeti csapások kárainak enyhítésére, de az önkormányzatok számára is rendelkezésre áll egy 8 milliárd forintos vis maior keret.

Varga Mihály jelezte: szükség esetén a költségvetési tartalékokból, illetve fejezeti összegek átcsoportosításával is előteremthető a védekezés költségeinek fedezete. Ezen kívül az Európai Unió is fenntart egy szolidaritási alapot - tette hozzá.

A nemzetgazdasági miniszter elmondta: szerda este készülhetnek el az árvízi védekezés költségeinek mértékére vonatkozó első becslések.