Az egyenlőtlenség akadályozza a válságból való kilábalást?

válassz
2013-11-24 14:12
frissítve: 2013-11-24 14:21
Nincs egyetértés Joseph Stiglitz és Paul Krugman közgazdászok között a vagyonbeli egyenlőtlenség gazdasági válságban játszott szerepéről. A két Nobel-díjast a BBC Talking Business műsorában kérdezte Linda Yueh.
A bevételek 95 százaléka vándorolt a társadalom felső egy százalékhoz a válság óta eltelt években az Egyesült Államokban. A legfelső  egy százalék bevételei ráadásul 31,4 százalékkal növekedtek 2009 óta. Ez az arány mindössze 0,4 százalékos a társadalom 99 százalékos többsége esetén-állapítja meg a kaliforniai Berkley egyetem új kutatásában.

Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász szerint a válság lassú meghaladása éppen ennek a nagymértékű és folytonosan növekvő egyenlőtlenségnek tudható be. A gazdagok kevesebb adót fizetnek, a szegényebbek pedig bevételeik nagyobb részét költik alapvető fogyasztási cikkekre. A gazdagabb rétegek "alulfogyasztását" nem tudja kompenzálni a szegényebb, de szélesebb rétegek fogyasztása. Krugman szerint viszont nincs bizonyíték arra, hogy a gazdagabbak kevesebbet fogyasztanának a kelleténél. Ráadásul, amennyiben a nagyobb mértékű újraelosztással növeljük a szegényebbek bevételeit,  nem biztos, hogy ezek a társadalmi csoportok szignifikánsan növelik fogyasztásukat.

A két közgazdász egyetért azonban, abban, hogy az egyenlőtlenség komoly problémát jelent világszerte, lés ez komoly hatással lesz a gazdasági növekedésre.

A teljes interjú a BBC honlapján.